Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümüş için Yeni Tahmin: 9 Yılın Zirvesine Çıkacak

Uzman ismin yaptığı değerlendirmeye göre gümüş fiyatlarındaki artış bu yıl altını da geçerek, yeni bir rekora doğru gidecek.
Gümüş için Yeni Tahmin: 9 Yılın Zirvesine Çıkacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Emtialar içinde en çok tercih edilen değerli metallerden olan gümüş için yeni bir tahmin daha geldi. Son dönemde altına alternatif olarak gösterilen ve hatta yerinden edebileceği düşünülen gümüşte, fiyatların yükseleceğine dair beklentiler artıyor.

ABC Bullion CEO’su Janie Simpson, gümüşün tarihsel döngüsüne bakıldığında, enflasyonun yüksek olduğu yıllarda yüzde 20’lerde kazançlar sağladığını söyledi.

Geçmiş yıllardaki performansına bakıldığında şu anda ne kadar ucuz kaldığının görüleceğini ifade etti. Enflasyonun yüzde 5,7 seviyesinde olduğu 1976 yılında ons başında 4 dolar, yüzde 13,5 olduğu zamanlarda ise 49,52 dolar ile rekor kırdığını hatırlattı.

Gümüş Sıkıntısı Fiyatları Destekleyecek

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gümüşün ons başına fiyatı şu anda 24 doların üzerinde. Dönemsel değişimlerine bakıldığında haftalık bazda yüzde 1,67, aylık yüzde 0,76 ve yıllık yüzde 2,09 oranında değer kaybetti.

Enflasyonla karşılaştırıldığında fiyatların çok düşük olduğunu söyleyen Simpson, bu yıl altından daha iyi bir ralli yaparak 30 doları aşmasını bekliyor.

GCM Yatırım Banner

Ons gümüş 2011 yılında 49,52 dolar ile rekor kırmıştı. Bu yıl 30 doları aşarak 2013 sonrasından bu yana en yüksek fiyatları görmenin şaşırtıcı olmayacağını ifade eden isim, burayı direnç seviyesi olarak nitelendiriyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Kıymetli metaller şirketi MKS PAMP’ın metal stratejisi başkanı Nicky Shiels ise gümüş sıkıntısına dikkat çekti. Shiels, New York ve Londra’nın fiziki merkezlerinde tutulan mevcut gümüş fiziki stoklarında, altından daha fazla düşüş olduğunu söyledi.

Endüstriyel talebin artmasıyla önümüzdeki beş yıl içinde, 100 milyon onstan daha fazla açık vermesinin beklendiğini aktardı. Arz sıkıntısı ise fiyatları yukarı yönlü destekleyecek.

Wheaton Değerli Metaller Başkanı Randy Smallwood gümüşte, altında olduğundan daha iyimser olduğunu söyleyerek üretim ve fiyatlar arasındaki etkileşime dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın