Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümüş için Beklentiler Yüksek: Dikkatler İki Gelişmeye Çekildi!

Yılın yıldızı parlayacak yatırım araçları arasında gösterilirken kırmızı mumlarla yüzleşen gümüş için iyimser hava sürüyor. Emtia uzmanı Mutlu, gümüş için beklentileri paylaştı.
Gümüş için Beklentiler Yüksek: Dikkatler İki Gelişmeye Çekildi!
HABER GİRİŞ

2023’ün öne çıkan yatırım araçları arasında başı çeken gümüş, küresel piyasalardan gelen haberlerle kayıplarını genişletse de yatırım uzmanlarının öneri listesinde yerini koruyor. Yakın zamanda gümüş için beklentilerinin yüksek olduğunu paylaşan Robert Kiyosaki’den sonra emtia uzmanı Haluk İzzet Mutlu da benzer çıkış yaptı.

Yeni yılda yıldızı parlayacak olan altın ve gümüş için iyimser tahminler yapan Mutlu, “Altın kötü olmaz ama ne kadar iyi olur onu bilemeyiz. Lityum, rodyum ve nikel, önümüzdeki 1 yılın gözdeleri. İki kriter gerçekleşirse gümüş kazanç ürünü olabilir” diye çıkarımda bulundu.

Dünya gazetesi ile paylaştığı analizlerinde gümüş için “Emtiada bu yılın sürpriz koşucusu” diyerek, bunun için iste şartların olgunlaşması gerektiğine dikkat çekti.

Mutlu, “İki şeye bakmalı; güneş enerjisi yatırımlarını takip etmek gerekiyor. Özellikle Almanya ve Çin’in… Bu, gümüş fiyatlarını etkiler. Hurda gümüş dönüşümüne bakmak gerekiyor. Gümüş üretimi değil, piyasada el değiştiren gümüş yani. Geçtiğimiz yıl fiyatların artmasını engelleyen tek şey, hurda gümüş olmuştu’’ dedi.

Teknik Düzeltmeler Bittiğinde Altının Yıldızı Parlak

Altın hakkında paylaştığı değerlendirmelerinde ons tarafındaki satış baskısına değinen Mutlu, ABD’deki borç limiti sorununun da eklenmesiyle baskını arttığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Emtia uzmanı, “Bin 910-bin 920 bandında teknik düzeltme son bulur, sonra yukarı ivme başlar. Altının 2023 için önemli bir yatırım aracı olduğunu düşünüyorum. Yatırımcılar portföyünde belirli miktar alıp, dolara sigorta olarak, beklemeli. 2024 için bir şey diyemem. Bunun tahmin etmek için ABD’nin beklenen resesyonunu ne kadar derin yaşayacağını görmemiz gerekir. 2024 yorumu yapmak, zar atmaya benzer, ama altın kötü olmaz, ne kadar iyi olur onu bilemeyiz” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.