Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümrük Rehberi, Ticaret Bakanlığı Tarafından Kullanıma Sunuldu

Ticaret Bakanlığı tarafından ihtiyaç duyulabilecek tüm bilgileri içeren "Gümrük Rehberi" hizmete sunuldu.
Gümrük Rehberi, Ticaret Bakanlığı Tarafından Kullanıma Sunuldu
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanlığı tarafından gümrük işlemi yapan vatandaşlara yardımcı olabilecek temel bilgileri içinde bulunduran “Gümrük Rehberi” kullanım için hazır hale getirildi. Edinilen bilgiye göre bu rehber, gümrük faaliyetinde bulunacak vatandaşlar ile ticari erbabının işlemlerinde ihtiyaç duyabileceği temel esasları animasyon ve görsellerle açıklıyor.

Rehbere Ticaret Bakanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden erişim sağlanabiliyor. Rehber, “Bireysel İşlemler” ile “Ticari İşlemler” olmak üzere iki bölümden oluşmakla birlikte gümrük faaliyetleri esnasında lazım olabilecek bilgileri açık ve net bir şekilde vatandaşlar ile tüzel kişilere sunuyor. Gümrük Kanunu’nda bulunan temel kavramlar ve bu kanunların gümrüklerdeki uygulama şekli izah ediliyor.

Bu rehber sayesinde vatandaşlar gümrük hakkında merak ettiği tüm sorularına yanıt buluyor ve böylelikle işleri kolaylaşıyor.

Gümrük Hakkında Merak Edilen Sorular YanıtlanacakKonuyla ilgili açıklama yapan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, hem kişiye özel eşyaların gümrük işlerini gerçekleştirmek isteyenlerin hem de dış ticaretle uğraşanların bu rehberden faydalanabileceğini aktardı. Pek çok kişinin işini kolaylaştıracağını ekledi.

Gümrük Rehberi’nin Türkiye’yi ziyaret eden tüm misafirlere, Türkiye’ye yurt dışından taşıt getirmek isteyenlere, e-ticaret faaliyetlerinde bulunmak isteyen girişimcilere, ihracatçılar ile ithalatçılara harita niteliğinde olacağını söyleyen Pekcan, her türlü temel bilgiye ulaşmanın mümkün olacağını söyledi.

Tüm bunlarla birlikte vatandaşların yurt dışından Türkiye’ye dönerken yanlarında getirmek istedikleri eşyalar, isme yollanan posta ya da kargo ürünleri, nakit para ya da ziynet eşyası, engelli bireylere özel hazırlanan her türlü araç-gerecin gümrük faaliyetleri esnasında yararlanabileceği muafiyetler ile tabi tutulacağı gümrük prosedürlerine ilişkin tüm detayların bu rehberden öğrenilebileceğini ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Pekcan, Gümrük Rehberi uygulamasının internet sitesi haricinde gümrük kapıları panolarında video şeklinde sunumunun yapılacağını duyurdu. Söz konusu bu rehberle birlikte ticaret erbabının ithalat ve ihracatlarına uygulanan temel kuralların, gümrüklerdeki faaliyet sırasının, ticari eşyalara uygulanan vergilendirme ve gümrüklemeden önce yapılan depolama işlemi gibi temel faaliyetler hakkında her türlü bilgiye ulaşılabileceğini belirtti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın