Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gümrük Cezalarında Fiyat Artışı Açıklandı

Yeni yılda devlet alacaklarına getirilecek zam oranının yaklaşık yüzde 60 olduğunun açıklanmasının ardından gümrüklerdeki ödemelere dair fiyat güncellemesi belirlendi.
Gümrük Cezalarında Fiyat Artışı Açıklandı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Yeni yılda vergi, harç ve cezalara gelecek olan yüzde 58,46’lık yeniden değerleme oranındaki zammın gümrük tarafında da uygulanacağı duyuruldu. Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Gümrük Genel Tebliği ile Ocak ayı itibarıyla uygulamaya alınacak zam oranlarına ilişkin bilgi verildi.

Gümrük Kanunu ile mevzuata aykırı hareket edenler için uygulanan usulsüzlük cezasının yanı sıra fazla çalışma ücretlerine ilişkin belirlenen tutarların yüzde 58,46 oranında artırıldığı bildirildi.

Böylece Kanun ve Gümrük Yönetmeliği’nde belirtilen usulsüzlük cezaları yeni yıldan itibaren 828 lira tutarında olacak.

Gümrükte fazla çalışma ücreti ihracat için 77,12 lira olarak uygulanırken, diğer işlemlerde tutar 180,12 lira olarak gerçekleşecek.

Türk plakalı kamyonlarda fazla çalışma ücreti her araçta ihracat için 180,12 lira, diğer işlemlerde 283,10 lira olacak. Ayrıca gümrük ve dış ticaret bölge müdürlükleri ile Ticaret Bakanlığı’nın gümrük vergilerini geri verme ya da kaldırma işlemlerindeki parasal sınırlar da yukarı çekilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın