Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gültepe’den İhracat Yorumu: Çifte Rekor ile Tamamlayacağız

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Gültepe, ihracat rakamlarını değerlendirerek otomotiv sektörünün ilk sırada olduğunu söyledi.
Gültepe’den İhracat Yorumu: Çifte Rekor ile Tamamlayacağız
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe Kasım ayı ihracat verilerinin açıklandığı toplantıya katıldı. Bakan Bolat, Kasım ayındaki ihracat ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık seviyesinin görüldüğünü söyledi. Konuya yönelik bir açıklamada TİM Başkanı Gültepe’den geldi.

TİM Başkanı Gültepe, Kasım ayında 23 milyar dolar ihracat gerçekleştirdiklerini, rakamın önceki yıla göre yüzde 5,2 arttığını söyledi.

Tarihin en yüksek Kasım ayı ihracatına imza attıklarını belirterek 11 aylık ihracatın 233 milyar dolara yaklaştığını aktardı.

“Otomotiv Sektörü İlk Sırada”

İhracat rakamlarını sektör özelinde değerlendiren Gültepe, 3 milyar 172 milyon dolarla otomotivin ilk sırada olduğunu söyledi.

Otomotiv sektörünün ardından 2 milyar 879 milyon dolarla kimya, 1 milyar 432 milyon dolarla hazır giyim, 1 milyar 396 milyon dolarla elektronik ve 1 milyar 251 milyon dolarla mücevher sektörünün geldiğini dile getirdi.

GCM Yatırım Banner

Küresel konjonktürün de etkisiyle bazı sektörlerin ciddi kan kaybı yaşadığını aktardı. Söz konusu sektörlerin durumunun gözden geçirilmesi için hızlı aksiyon alacak çözümlerin üretilmesinin gerektiğini bildirdi.

“En Çok İhracat Yapan İl İstanbul Oldu”

Gültepe en çok ihracatın yapıldığı ilin İstanbul olduğunu söyledi. Sonrasında Kocaeli, Bursa, İzmir, Ankara’nın geldiğini ifade etti.

2024 ve 2025 için ise beklentilerin pozitif yönde olduğunun altını çizdi. Bu yılı 148 ticaret heyeti ve 53 alım heyetiyle toplamda 200’ün üzerinde heyetle tamamlayacaklarını söyledi.

Yıl sonunda da 255 milyar dolar mal, 100 milyar dolar hizmet ihracatı hedefine ulaşılacağını aktardı.

Gültepe, “Cumhuriyetimizin 100’üncü yıl dönümünü çifte rekor ve alnımızın akıyla tamamlayacağız.” dedi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.