Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bakan Bolat İhracata Dikkat Çekti: Kasım’da Tarihi Rekor Kırıldı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, dış ticaret verilerini açıkladı. Bolat, Kasım’da tüm zamanların aylık rekorunun kırıldığını bildirdi.
Bakan Bolat İhracata Dikkat Çekti: Kasım’da Tarihi Rekor Kırıldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Kasım ayına ilişkin dış ticaret rakamlarını paylaştı. Bolat’ın açıklamasında, Kasım ayı için ihracat rakamları öne çıktı. Ticaret Bakanı Kasım ayındaki ihracat ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek aylık seviyesinin görüldüğünü söyledi.

Kasım ayında 23,01 milyar dolarlık ihracat yapılığını ve Ocak-Kasım döneminde 232,9 milyar dolar rakamının görüldüğün bilgisini veren Bolat, “4 ay üst üste dış ticaret açığımızda ciddi gerileme var, ithalatta gerileme var. Ekim ve Kasım aylarında cari işlemler dengemiz aylık olarak dengede olmasını bekliyoruz” açıklamasını yaptı.

İhracatın ithalatı karşılama oranının 8.2 puan artarak Kasım ayında yüzde 79,5 olarak gerçekleştiği belirtti. Bu oranın son dört aydır yükseldiğini belirten Bolat, cari işlemler dengesinin düzeldiğini söyledi.

Bakanlık olarak iki hedef belirlediklerini söyleyen Bolat, “Birincisi her ay ihracatımızın bir yıl öncesinin aynı ayına göre artış sağlaması, ikincisi de her ay bir önceki aydan biraz daha yukarı tırmanmayı başarabilmek. Bunu ihracatçılar ailesi yapıyor. Biz de onları her platformda destekliyoruz.” diye konuştu.

GCM Yatırım Banner

Bakanlık Verileri Paylaştı

Ticaret Bakanlığı resmi sitesinde yaptığı açıklamasında, dış ticaret açığının yüzde 32,6 azalarak 5 milyar 919 milyon dolar olduğunu bildirdi. 2023 yılı Ocak-Kasım döneminde ihracatın yüzde 0,7 oranında artışla 232 milyar 915 milyon dolar olduğunu belirten Bakanlık ithalatın yüzde 0,5 oranında artışla 332 milyar 752 milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.

Kasım ayında geçen yılın aynı ayına göre ihracat, yüzde 5,2 oranında artarak 23 milyar 11 milyon dolar, ithalat yüzde 5,6 oranında azalarak 28 milyar 931 milyon dolar, dış ticaret hacmi, yüzde 1,1 oranında azalarak 51 milyar 942 milyon dolar olarak bildirildi.

Ocak-Kasım döneminde ise ihracat, yüzde 0,7 oranında artışa 232 milyar 915 milyon dolar, ithalat, yüzde 0,5 oranında artarak 332 milyar 752 milyon dolar, dış ticaret hacmi yüzde 0,6 oranında artarak 565 milyar 667 milyon dolar oldu.

Kasım ayında en fazla ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Almanya, Birleşik Arap Emirlikleri ve Irak oldu. İthalatta başı çeken ülkeler ise Çin, Rusya ve Almanya oldu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın