Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gübre Sektörünün En Cazip Hissesi Hangisi?

Borsada işlem gören gübre şirketlerinin fiyat kazanç ve özsermaye karlılığı başta olmak üzere önemli değerleri şu şekilde…
Gübre Sektörünün En Cazip Hissesi Hangisi?
HABER GİRİŞ

Küresel tarım endüstrisinin temel taşlarından biri olarak kabul edilen gübre sektörü, tarımda sürdürülebilirlik ve özellikle de gıda güvenliği açısından çok önemli. Dünya genelinde gübre üretiminde en büyük payı Asya-Pasifik bölgesi alırken, onu Kuzey Amerika ve Avrupa izledi.

Türkiye’deki gübre şirketleri de sürdürülebilir tarım uygulamalarını desteklemek amacıyla yenilikçi ürünler geliştirirken, rekabet gücünü artırarak sektörde tutunmaya çalışıyor.

Peki gübre şirketleri borsada kazandırıyor mu?

Gübre Sektörü Hisseleri
Kaynak: Midas

Borsa İstanbul’da işlem gören favori gübre şirketlerinden akla ilk gelen isim kuşkusuz ki Gübre Fabrikaları (GUBRF) olacaktır. Özellikle son haftalarda gösterdiği sert dalgalanma nedeniyle piyasalara damgasını vuran bir şirket oldu.

Hisseler 9 gün art arda taban yaptıktan sonra toparlanmaya başlasa da aylık bazda hala yüzde 35 ekside fiyatlanıyor. Yıllık dönemdeki değişimi ise yüzde 63 düşüşü işaret ediyor.

GCM Yatırım Banner

Piyasa değeri 46 milyar TL olan şirketin çarpanlarına bakıldığında özsermaye karlılığı yüzde 7,9, firma değerinin FAVÖK’e oranı 93,61, FAVÖK marjı yüzde 2,1, net borcun özsermayeye oranı 228,4 ve fiyat kazanç (F/K) oranı 100,7 olarak öne çıkıyor. Hisse fiyatı saat 14.30 itibarıyla yüzde 0,8 artışla 138,6 liradan işlem görüyor.

Hisse fiyatı düştükçe düşen ve yatırımcısının yüzünü bir türlü güldürmeyen Hektaş’ın (HEKTS) F/K’sı da 163,5 ile çok yüksek seviyede. Bu değer sıfırdan büyük olmalı ancak ne kadar küçükse o kadar ucuz ve hissenin alınabilir olduğu yorumunu yapabiliriz.

43,1 milyar TL piyasa değeri olan Hektaş’ın özsermaye karlılığı yüzde 9,4, firma değerinin FAVÖK’e oranı 56,39, FAVÖK marjı yüzde 17,6 ve net borcun özsermayeye oranı 434,8 seviyesinde.

Sektör hisseleri arasında en cazip görünenlerin başında ise Ege Gübre (EGGUB) yer alıyor. 4,9 milyar TL ile diğer iki büyük şirkete kıyasla daha küçük bir piyasa değerine sahip olan Ege Gübre yüzde 74,7 özsermaye karlılığına sahip.

Şirketin firma değeri/FAVÖK oranı 9,15, FAVÖK marjı yüzde 33,2, net borç/özsermaye oranı 36,8 ve F/K oranı 6,83 olarak hesaplanıyor. 10 değerinden küçük FK’sı ile ucuz hisseler arasında sınıflandırılan EGGUB, son bir ayda yüzde 10, bir yılda yüzde 33 oranında yükseldi. An itibarıyla ise yüzde 0,25 ekside 48,78 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın