Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler TCMB’deki Görev Değişimi Sonrası Faiz Kararına Çevrildi

Piyasada gözler TCMB'deki görev değişimi sonrası ilk faiz kararına çevrildi. AA Finans'ın PPK beklenti anketi sonuçlandı. İşte ekonomistlerin beklentisi...
Gözler TCMB’deki Görev Değişimi Sonrası Faiz Kararına Çevrildi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) eski Başkanı Hafize Gaye Erkan görevdeyken, 2024’ün ilk faiz kararı 250 baz puanlık artış yönünde olmuştu. Böylece faiz yüzde 45’e çıkarılmıştı. Şimdi gözler, TCMB’nin yeni başkanı Fatih Karahan göreve geldikten sonra 22 Şubat Perşembe günü açıklanacak faiz kararına çevrildi. AA Finans’ın Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına yönelik beklenti anketi sonuçlandı.

AA Finans’ın anketine katılan 14 ekonomist politika faizinin yüzde 45’te sabit bırakılacağını öngördü.

Bunun yanında ekonomistlerin yıl sonu politika faizi beklentilerinin medyanı ise yüzde 36,25 oldu.

Gözler TCMB’e Başkanı Fatih Karahan’a Çevrildi

Hafiz Gaye Erkan, faiz kararını açıkladıktan bir hafta sonra sosyal medya hesabından görevinden affını istediği açıklamayı paylaşmıştı.

İstifası sonrası koltuğa Fatih Karahan oturmuştu.

GCM Yatırım Banner

TCMB Başkanı Fatih Karahan, göreve geldikten sonra yılın ilk enflasyon raporunun tanıtımını gerçekleştirmişti. Parasal sıkılığın devam edeceğine yönelik mesajlar vermişti.

Karahan’ın göreve gelmesine yönelik yabancı kuruluşlardan olumlu açıklamalar gelmişti.

Deutsche Bank yaşanan gelişmeler sonrasında değerlendirmede bulunarak faiz artırımlarının daha da artması için alan açıldığını notunu düştü. Şimdi gözler bir hafta sonra TCMB’nin çiçeği burnunda başkanı Karahan’ın göreve gelmesinden sonra açıklanacak faiz kararına çevrildi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.