Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Merkez Bankası’nın Faiz Kararında: İşte Tahminler

TCMB bugün 2022 yılının 4. faiz kararını açıklayacak. Toplantıdan çıkacak sonuç merakla beklenirken, herhangi bir sürpriz olup olmayacağı değerlendiriliyor.
Gözler Merkez Bankası’nın Faiz Kararında: İşte Tahminler
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün saat 14:00’te 2022 yılının 4. faiz kararını açıklayacak. Şu an yüzde 14 seviyesinde olan para politikası faizi, 2022 yılının başından bu yana sabit bırakılıyor.

TCMB, para politikası faizini 2021 yılının Eylül ayında başlattığı indirim serisiyle yüzde 14 düzeyine kadar çekti. TCMB; Eylül, Kasım ve Aralık aylarında 100’er baz puanlık, Ekim’de 200 baz puanlık indirimler gerçekleştirerek faizi yüzde 14’a kadar çekmişti.

Yüzde 14 düzeyine kadar indirilen faiz oranları, 2022 yılını başından bu yana hiç değişmedi. Ekonomistler faiz oranlarıyla ilgili yorumunu yaparken, TCMB piyasa katılımcıları anketinde yine sabit bırakılacağı sonucu elde edilmişti.

Faiz oranlarıyla ilgili medyan tahminlere baktığımız zaman yüzde 14 seviyesinde sabit kalacağı beklentisi ön plana çıkıyor. Ancak TCMB’nin karar konusunda şaşırtması da söz konusu olabilir.

Bloomberg Anketi’ne katılan 19 kurumun medyan beklentisi, faizin yüzde 14 seviyesinde sabit kalacağını gösteriyor. Yıl sonu tahminini de paylaşan 16 kurumun ortalama beklentisi faizlerin yıl sonuna kadar değiştirilmeyeceği noktasında birleşiyor.

GCM Yatırım Banner

Aynı şekilde AA Finans piyasa beklenti anketi de faizin yüzde 14 seviyesinde kalacağına işaret etti. Üstelik ankete katılan ekonomistlerin tamamı politika faizinin sabit bırakılacağını öngörüyor. Ekonomistlerin yıl sonuna kadar politika faiz oranına ilişkin ortalamasının da yüzde 14 olduğu görülüyor.

18 ekonomistin katıldığı Reuters anketi de faizin sabit bırakılacağına işaret ediyor.

Faiz beklentileri yüzde 14 seviyesinde sabit bırakılacağına odaklanmış durumda. TCMB’nin bir sürpriz yapması da muhtemel görünmezken, enflasyon çalışmalarına devam edilecek olması bu görüşü destekliyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.