Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

TCMB’nin Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi

TCMB'nin piyasa katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon ve dolar beklentisi yükseldi. İşte detaylar;
TCMB’nin Yıl Sonu Enflasyon Beklentisi Yükseldi
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından piyasa katılımcıları anketi yayımlandı. Buna göre; yıl sonu enflasyon ve dolar kuru beklentileri bir önceki aya göre yukarı yönlü revize edildi.

TCMB’nin anketine göre; cari yıl sonu tüketici fiyat endeksi (TÜFE) beklentisi bir önceki anket dönemine göre yüzde 46,44 oldu. Önceki anket döneminde ise yüzde 40,47 düzeyindeydi. 12 ay sonrası için TÜFE beklentisi ise yüzde 26,43 düzeyinden yüzde 28,41 düzeyine revize edildi.

Dolar kuru beklentisi ise 2022 yılının sonu için 16,68 seviyesinden 16,85 seviyesine yükseldi. 12 ay sonrası için beklenti ise önceki anket döneminde 17,42 liradan 17,84 liraya ulaştı.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketi Sonuçları - Nisan 2022
Kaynak: TCMB

TCMB piyasa katılımcıları anketine göre;BIST Repo ve Ters-Repo Pazarı’nda oluşan cari ay sonu gecelik faiz oranı beklentisi bir önceki anket döneminde yüzde 14,22 iken, Nisan anketinde yüzde 14 oldu. Politika faizi beklentisi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı cari ay sonu beklentisi ise yüzde 14 düzeyinde kaldı.

Ankette gayrisafi yurt içi hasıla (GSYİH) beklentisi yüzde 3,4 düzeyinden yüzde 3,2 düzeyine geriledi. 2023 yılı için GSYİH beklentisi de yüzde 4,2’den yüzde 4 düzeyine çekildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın