Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gözler Bitcoin Fiyatında! Bugün Neler Oldu? BTC Nereye Gidiyor?

Fırtınalı FTX çöküşünün ardından amiral kripto para birimi Bitcoin'i nelerin beklediği merak ediliyor. Yükseliş mi gelecek yoksa düşüş derinleşecek mi? Detaylar...
Gözler Bitcoin Fiyatında! Bugün Neler Oldu? BTC Nereye Gidiyor?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto para piyasasında kan kaybı devam ederken piyasanın öncü para birimi Bitcoin son günlerde 16 bin dolar civarındaki yatay hareketini sürdürüyor. FXStreet analistleri piyasadaki son gelişmelerin ışığında BTC fiyatını mercek altına aldı.

Son 24 saat içinde 15.460 dolar seviyesine kadar gerileyen Bitcoin haber yazımı esnasında 16 bin doların biraz üzerinde işlem görüyor. FXStreet stratejistleri, son gelişmelere değinerek Bitcoin fiyatını değerlendirdi.

Kripto Piyasasında Neler Oluyor?

Tüm zamanların en yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 76 aşağıda seyreden Bitcoin ile ilgili öne çıkan gelişmeler şöyle sıralanıyor:

  • Bitcoin fiyatı, FTX kripto para borsasının dramatik çöküşünün etkisiyle bulanık kırmızı sularda debelenmeye devam ediyor.
  • Yeni iflas başvurusu, FTX’in 1.24 milyar dolarlık nakit bakiyesine sahip olduğunu ortaya koyuyor.
  • Kripto hedge fonu Three Arrows Capital’in kurucusuna göre, FTX krizi kripto sektörünü yıllar öncesine götürdü.
  • Rich Dad Poor Dad kitabının ünlü yazarı Robert Kiyosaki, her şeye rağmen Bitcoin ve Ethereum için iyimser bir bakış açısına sahip.

BTC fiyatı, en büyük kripto imparatorluklarından biri olan FTX’in düşüşünü izleyen güçlü rüzgarlara göğüs germeye ve direnmeye devam ediyor. Kripto para, geçen hafta dibe vurmuş gibi görünse de, Pazartesi ve Salı günü yaşanan yeni düşüş dalgası toparlanma umutlarını azaltmış gibi göründü. Fiyat, gün içinde yeni bir yükseliş hareketiyle 16 bin doların üzerine çıkmış durumda.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

FTX Group’un İflas Başvurusu, Nakit Bakiyeyi Ortaya Koyuyor

Yeni bir mahkeme dosyasına göre feshedilmiş FTX Group’un toplam nakit bakiyesi 1.24 milyar dolar. Sözleşmeli mali danışma şirketi Alvarez & Marsal North America LLC tarafından Pazartesi günü sunulan dosyalama, “16 Kasım Çarşamba tarihi itibarıyla borçluların kanıtlayabildiğinden çok daha yüksek nakit bakiyeleri” sundu.

GCM Yatırım Banner

Nakit bakiyeler dört grup arasında bölüştürülmüş olup, borçlu ve borçlu olmayan kuruluşlardan alınan tutarları içermektedir. Yaklaşık 175 milyon dolar borçlu kuruluşlarda, 488 milyon dolar ise borçlu olmayan kuruluşlarda muhasebeleştirilmiştir.

Yeni nakit bakiyesi, önceki dosyalarda sunulandan biraz daha yüksek olmasına rağmen, FTX Group’un ilk 50 alacaklısına borçlu olduğu 3.1 milyar doların önemli ölçüde altında bulunuyor. FTX’in bir milyondan biraz fazla alacaklısı olduğu iddia ediliyor.

FTX’in çöküşü, yatırımcıların varlıklarını geri çekmek için acele etmesiyle ani bir likidite kriziyle alevlendi. FTX, firmanın ticaret kolu olan Alameda Research aracılığıyla riskli satın almaları ve bahisleri finanse etmek için yasa dışı bir şekilde müşteri mevduatlarını kullanıyordu.

Kripto Kışı Uzadıkça Bitcoin Fiyatı Kan Kaybediyor

Bitcoin fiyatı, 16.000 dolarlık kritik bir destek alanını kaybettikten sonra yaklaşık 15.425 dolar ile iki yılın en düşük seviyesine geriledi. Üç günlük zaman dilimindeki stokastik osilatör (bir momentum göstergesi), aşırı satım piyasa koşullarını sergiliyor. Başka bir deyişle, ayılar kendinden emin ve kurtarma girişimleri sıklıkla FTX fiyaskosuna ilişkin yeni sırların açığa çıkmasıyla engelleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: FXStreet

Bu arada popüler finans kitabı “Rich Dad, Poor Dad’in (Zengin Baba Yoksul Baba)” yazarı Robert Kiyosaki’ye göre FTX krizi, kripto piyasasının bütünsel bir temsili değil.

Uzman isim, Bitcoin’de yükselişe devam ettiğini ve Ethereum’u hala elinde tuttuğunu söylerken, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı: “Bitcoin konusunda hala iyimserim. Ve Bitcoin, Sam Bankman-Fried ile aynı şey değil. Sorun FTX…”

Kiyosaki, Bitcoin için yükseliş görünümünü sürdürürken, Three Arrows Capital’in kurucusu Su Zhu gibi diğer endüstri figürleri, FTX’in çöküşünün kripto piyasasını yedi ila sekiz yıl geriye götürdüğünü söylüyor.

Zhu, konuya dair açıklamasında “Bazı endüstri liderleri, FTX’in çöküşünün sektörü beş yıl geriye götürdüğünü söyledi. Bence bundan daha da uzun: Yedi veya sekiz yıl. Temeldeki sorunlar çözülmezse belki daha da uzun olabilir” şeklinde konuştu.

Bitcoin’de Yönü Belirleyecek Kritik Seviyeler

Şimdi, tüm gözler Bitcoin fiyatında… Desteği geri alıp 16.000 dolarda tutabilecek mi?

17.500 dolarlık direncin üzerinde bir kırılma ise BTC’yi 20.000 dolara yükseltebilir. Bu, kripto para piyasasına olan güveni geri getirebilir ve çok ihtiyaç duyulan bir boğa koşusunun önünü açabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın