Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Görür’den İnşaat Çıkışı: Beton Dökmek Sakıncalı

Kahramamaraş merkezli depremler için önceki yıllarda çağrı yapan Prof. Dr. Naci Görür‘den yeni bir uyarı geldi. Ünlü Jeolog, inşa edilecek binalara dikkat çekti.
Görür’den İnşaat Çıkışı: Beton Dökmek Sakıncalı
Yorum

Depremin dördüncü haftasına yaklaşılırken, birçok bölgede artçı sarsıntılar sürüyor. Barınma sorunu yaşayan depremzedeler için verilen yeniden inşa sözü ise sallantıda kalma riski yaşıyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un, geçen gün yaptığı açıklamada daha önce verilen sözün aksine bir yıl geçmeden evlerin depremzedelere teslim edileceğini söylemesi üzerine daha çok soru işareti oluştu.

Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, oluşan soru işaretlerini gidermek için yapılacak inşaatlara ilişkin uyarıda bulundu.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin yaşanabileceği uyarısını 2 yıl önce paylaşan Görür, bu kez deprem bölgesinde inşa edilecek yeni evlerin sağlıklı bir yapı olmayacağına dikkat çekti.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Profesör, uyarılarını şöyle paylaştı:

Naci Görür İnşaat Açıklama
Kaynak: Twitter

Mart Ayında Temeller Atılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçime sayılı günler kala depremzedelerden bir yıl daha süre istemiş, bu süre içerisinde evlerini teslim etme sözü vermişti.

Depremin sıcaklığı sürerken, binaların inşası için ihalelerin yapıldığı ve ilerleyen günlerde temel atma çalışmalarına başlanacağı duyurulmuştu.

Bakan Kurum, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “1 yıl diyoruz ama önceki depremlerde 6 ay sonra teslim etmeye başladık. Burada da aynısını yapacağız, 6 ay sonra etap etap projelerimizi teslim edeceğiz” demişti.

Seçim hamlesi olarak görülen bu sözün ise çok tehlikeli olduğu, depremler sürerken sağlıksız bir temel üzerine inşa edilecek yapıların kısa sürede teslim edilmesinin popülist bir hamle olduğu ve yeni sorunları beraberinde getireceği eleştirileri gelmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu