Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Görür: Tartışmaları Bırakıp Depreme Dirençli Kentler Talep Edelim

Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, depreme yönelik merak edilenleri cevaplayarak, fay tartışmalarının bırakılıp ve depreme dirençli kentlerin talep edilmesi gerektiğini söyledi.
Görür: Tartışmaları Bırakıp Depreme Dirençli Kentler Talep Edelim
HABER GİRİŞ

Maraş merkezli yaşanan felaket sonrasında vatandaşın aklında depreme yönelik birçok soru oluştu. Jeolog ve Bilim Akademisi üyesi Naci Görür, sosyal medya hesabından depreme yönelik merak edilenleri açıkladı.

Twitter hesabından açıklamada bulunan Görür, şu ifadeleri kullandı:

“Arkadaşlar, çok soru alıyorum. Tek tek cevap vermem imkansız. Bazı sorulara toplu cevap veriyorum. Cevabım mümkün olduğunca basite indirgenmiş ve sizin anlayacağınız şekilde olacak.”

“Doğu Anadolu Fayında Enerji Büyük Ölçüde Boşaldı”

Görür, bir yerde büyük deprem olunca o yörede aynı zamanda o hatta tekrar yeterli enerji birikinceye kadar büyük deprem olmayacağını açıkladı.

Bugünkü depremlerin olduğu Doğu Anadolu Fayında enerjinin büyük ölçüde boşaldığını söyledi. Bazı yöreler hariç bu zonda büyük depremlerin olamayacağını kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Deprem uzmanı Görür, bu fay zonlarında bir müddet büyük depremlerde kırılmamış fay parçalarının kırıldığını ve zonların artık uzun süre sakin duracak şekilde durduğunu bildirdi. Bu söylediklerinin, Türkiye’nin en önemli iki fay zonu için geçerli olduğunu ifade etti.

“Depreme Dirençli Kentler Talep Edelim”

Görür, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı:

“Fay tartışmalarını bırakalım, deprem nerede olacak, nasıl olacak vb maları bırakalım. Deprem gerçeğini kabul edelim ve deprem dirençli kentler talep edelim. Bunu tüm siyasilerden talep edelim ve yasal yollardan sesimizi duyuralım. Tek yol budur. Tekrar başımız sağ olsun”

Deprem bölgesindeki faaliyetler için uyarıda bulunan Görür, şu açıklamada bulundu:

“Eğer prekast betonarme kullanmıyorsunuz bir süre o bölgede inşaatlarda beton dökmeyiniz zira çok sık küçüklü büyüklü artçı depremler oluyor. Bu depremler dökülen betonlarda küçük çatlak, kırık ve zafiyet oluşturur.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın