Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google’a Suçlama: Biyometrik Verileri İzinsiz Kullandı!

Teksas'da milyonlarca kişinin biyometrik verilerini izinsiz olarak topladığı iddiasıyla Google'a dava açıldı. Detaylar haberde;
Google’a Suçlama: Biyometrik Verileri İzinsiz Kullandı!
HABER GİRİŞ

Başsavcılık Perşembe günü yaptığı açıklamada, Alphabet çatısı altında faaliyet gösteren Google’a dava açtığını duyurdu. Gerekçe olarak ise milyonlarca Teksaslının biyometrik verilerinin izin alınmadan toplanmış olması gösterildi.

Suçlamanın içeriğine bakıldığında Teksas’ta faaliyet gösteren ilgili şirketlerin on yıldan fazla bir süredir bu işlemi gerçekleştirdiği iddia ediliyor.

İnsanların yüzlerini, seslerini veya diğer biyometrik verilerini önceden, bilgilendirilmiş onay olmadan toplanmasının yasaklandığının altı çiziliyor.

Google’a Yapılan Suçlamaların İçeriği Açıklandı

Şikayette şu ifadelere yer verildi:

“Google, bu yasayı açıkça hiçe sayarak, en az 2015’ten başlamak üzere sayısız Teksaslı vatandaşın biyometrik verilerini topladı. Yüzlerini ve seslerini Google’ın ticari amaçlarına hizmet etmek için kullandı.”

GCM Yatırım Banner

Açıklamanın devamında yer verilen “Aslında, eyalet genelinde her gün Teksaslılar, Google tarafından kar için sağılan ve bunun farkında olmayan nakit inekler haline geldi” ifadeleri dikkat çekti.

Verilerin toplanması işlemlerinin Google Fotoğraflar, Google Asistan ve Nest Hub Max gibi ürünler aracılığıyla gerçekleştiği belirtildi.

Paxton: Müsamaha Gösterilmeyecek

Teksas Başsavcısı Ken Paxton yaptığı açıklamada, bu tür verilerin ayrım gözetilmeksizin toplanmasına müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.

Açılan bu dava, gizlilikle ilgili haksız uygulamalar iddiasıyla eyaletler tarafından Google’a karşı açılan birkaç davadan sadece biri konumunda.

Arizona Davası 85 Milyon Dolarlık Ceza ile Sonuçlanmıştı

2020 yılı içinde Arizona Eyaleti, Google’a benzer biçimde kişisel veri gizliliğini ihlal etme gerekçesi ile dava açmıştı. Veri ihlali başına 10.000 dolar talep edilen dava, bu ayın başlarında sonuçlanmış ve Google, Arizona eyaleti tarafından 85 milyon dolar cezaya çarptırılmıştı.

Bunun yanı sıra Ocak ayında Teksas, Indiana, Washington ve Columbia’da Google’a, kullanıcıların gizliliğini ihlal eden aldatıcı konum izleme uygulamaları nedeniyle davalar açılmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.