Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google ve Çatı Şirketi Alphabet 2016 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Google'ın çatı şirketi Alphabet'in 2016 ikinci çeyreğindeki net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında arttı. İşte detaylar:
Google ve Çatı Şirketi Alphabet 2016 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli teknoloji devi Google ve çatı şirketi Alphabet, bugün 2016’nın ikinci çeyreğine ilişkin finansal verilerini açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, Alphabet’in 2016 ikinci çeyreğindeki net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında arttı. Böylelikle şirketin net karı 4,9 milyar dolar seviyesine kadar yükselmiş oldu. Hatırlanacağı üzere, Alphabet’in 2015 Nisan ile Haziran dönemindeki net karı 3,9 milyar dolar düzeyindeydi. Ayrıca Alphabet’in 2016 ikinci çeyrek geliri bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 oranında arttı ve 21,5 milyar dolara tırmandı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde ise şirketin geliri 17,7 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu.

Alphabet 2016’nın ilk çeyreğinde nasıl bir grafik çizmişti?

Google’ın ana şirketi konumunda bulunan Alphabet, 2016 yılına harika bir başlangıç gerçekleştirmişti. Şirket yılın ilk çeyreğinde 4,21 milyar dolar düzeyinde net kar elde etmeyi başarmıştı. Ayrıca 2016’nın ilk çeyreğinde Alphabet, 20,26 milyar dolar seviyesinde net gelir elde etmişti. Hatırlanacağı üzere, şirketin bir önceki yıldaki net karı 3,25 milyar dolar düzeyindeyken, net geliri ise 17,26 milyar dolar seviyesindeydi. Alphabet’in 2016 ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Google 2016’nın ikinci çeyreğinde büyük bir başarı gösterdi!

Alphabet’in bünyesinde bulunan ve dünyanın en değerli şirketi olan Google’ın net kar ve gelirlerinde önemli bir artış görüldü. Açıklanan verilere göre, Google’ın 2016 ikinci çeyrekte net karı yüzde 25 oranında arttı ve 7 milyar dolar seviyesine kadar tırmandı. Google’ın net geliri ise yüzde 21 oranına tırmandı ve 31,3 milyar dolar düzeyine geldi. Şirketin reklam gelirlerinde de büyük bir artış gözlemlendi. Google 2016’nın ikinci çeyreğinde reklam gelirlerini yüzde 19 oranında arttırdı ve 19,1 milyar dolar seviyesine yükseltti. Hatırlanacağı üzere, şirketin bir önceki yılın aynı döneminde reklam geliri 16 milyar dolar seviyesindeydi.

GCM Yatırım Banner

 Google Dünyanın en değerli şirketi olmuştu.

Hatırlanacağı üzere, Google Mayıs ayında toplam piyasa değerini rekor seviyelere tırmandırarak, dünyanın en değerli şirketi konumuna gelmişti. En büyük rakibi konumunda bulunan Apple’ı, yenilikçi fikirleri ve başarılı stratejileriyle saf dışı bırakmayı başarmıştı. Özellikle Google, Fiat ile sürücüsüz otomobil üretimi konusunda işbirliği anlaşması imzalayarak, borsada inanılmaz bir atılım gerçekleştirmişti. Google ve Fiat’ın sürücüsüz otomobil anlaşmasının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Apple’ın borsada en zor günlerini yaşadığı dönemde Google’ın çatı şirketi Alphabet, piyasa değerini 503 milyar dolara kadar tırmandırmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.