Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Google ve Çatı Şirketi Alphabet 2016 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı

Google ve Çatı Şirketi Alphabet 2016 İkinci Çeyrek Verilerini Açıkladı
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli teknoloji devi Google ve çatı şirketi Alphabet, bugün 2016’nın ikinci çeyreğine ilişkin finansal verilerini açıkladı. Yapılan resmi açıklamaya göre, Alphabet’in 2016 ikinci çeyreğindeki net karı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında arttı. Böylelikle şirketin net karı 4,9 milyar dolar seviyesine kadar yükselmiş oldu. Hatırlanacağı üzere, Alphabet’in 2015 Nisan ile Haziran dönemindeki net karı 3,9 milyar dolar düzeyindeydi. Ayrıca Alphabet’in 2016 ikinci çeyrek geliri bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 21 oranında arttı ve 21,5 milyar dolara tırmandı. Geçen yılın ikinci çeyreğinde ise şirketin geliri 17,7 milyar dolar düzeyinde bulunuyordu.

Alphabet 2016’nın ilk çeyreğinde nasıl bir grafik çizmişti?

Google’ın ana şirketi konumunda bulunan Alphabet, 2016 yılına harika bir başlangıç gerçekleştirmişti. Şirket yılın ilk çeyreğinde 4,21 milyar dolar düzeyinde net kar elde etmeyi başarmıştı. Ayrıca 2016’nın ilk çeyreğinde Alphabet, 20,26 milyar dolar seviyesinde net gelir elde etmişti. Hatırlanacağı üzere, şirketin bir önceki yıldaki net karı 3,25 milyar dolar düzeyindeyken, net geliri ise 17,26 milyar dolar seviyesindeydi. Alphabet’in 2016 ilk çeyreğine ilişkin finansal verilerinin yer aldığı haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Google 2016’nın ikinci çeyreğinde büyük bir başarı gösterdi!

Alphabet’in bünyesinde bulunan ve dünyanın en değerli şirketi olan Google’ın net kar ve gelirlerinde önemli bir artış görüldü. Açıklanan verilere göre, Google’ın 2016 ikinci çeyrekte net karı yüzde 25 oranında arttı ve 7 milyar dolar seviyesine kadar tırmandı. Google’ın net geliri ise yüzde 21 oranına tırmandı ve 31,3 milyar dolar düzeyine geldi. Şirketin reklam gelirlerinde de büyük bir artış gözlemlendi. Google 2016’nın ikinci çeyreğinde reklam gelirlerini yüzde 19 oranında arttırdı ve 19,1 milyar dolar seviyesine yükseltti. Hatırlanacağı üzere, şirketin bir önceki yılın aynı döneminde reklam geliri 16 milyar dolar seviyesindeydi.

 Google Dünyanın en değerli şirketi olmuştu.

Hatırlanacağı üzere, Google Mayıs ayında toplam piyasa değerini rekor seviyelere tırmandırarak, dünyanın en değerli şirketi konumuna gelmişti. En büyük rakibi konumunda bulunan Apple’ı, yenilikçi fikirleri ve başarılı stratejileriyle saf dışı bırakmayı başarmıştı. Özellikle Google, Fiat ile sürücüsüz otomobil üretimi konusunda işbirliği anlaşması imzalayarak, borsada inanılmaz bir atılım gerçekleştirmişti. Google ve Fiat’ın sürücüsüz otomobil anlaşmasının detaylarına buradan ulaşabilirsiniz. Apple’ın borsada en zor günlerini yaşadığı dönemde Google’ın çatı şirketi Alphabet, piyasa değerini 503 milyar dolara kadar tırmandırmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu