Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Tekel Gücü için Cihaz Üreticilerine Bedel Biçti

ABD Adalet Bakanlığı tarafından Google'ın 2021 yılında varsayılan arama motoru olmak için cihaz üreticilerine ödediği miktar açıklandı. Detaylar haberde;
Google Tekel Gücü için Cihaz Üreticilerine Bedel Biçti
HABER GİRİŞ

ABD Adalet Bakanlığı tarafından yürütülen davada kamuoyuna açıklanan bir slaytla Google’ın 2021’de cihaz üreticilerine varsayılan arama motoru olarak kalmak için toplam 26,3 milyar dolar ödediği öğrenildi. Cihaz üreticileri arasında Apple’ın da olduğu belirtildi.

Google’ın cihaz üreticilerine ödediği toplam paranın yaklaşık 19 milyar dolarlık büyük kısmını Apple için ayırdığı tahmin ediliyor.

ABD Adalet Bakanlığı ve eyalet başsavcılarından oluşan bir koalisyon ise Google’ın, rakiplerini Apple’ın Safari web tarayıcısı gibi önemli dağıtım kanallarından uzak tutmak için hakimiyetini kullandığına işaret edildi. Davada, Google’ın genel aramadaki tekel gücünü yasadışı şekilde sürdürdüğü belirtildi.

Google, Genel Arama Motoru Olarak Konumunu Korumak İstiyor

26,3 milyar dolarlık rakamdan Apple’ın en büyük alıcıyı temsil ettiği ileri sürüldü. CNBC haberinde, Bernstein daha önce Google’ın, Apple cihazlarındaki varsayılan yerleşim için bu yıl Apple’a 19 milyar dolar kadar ödeme yapabileceğini tahmin ettiği anımsatıldı.

ABD Adalet Bakanlığı’nın şikayetinde, “Google, Apple, LG, Motorola ve Samsung gibi popüler cihaz üreticileri; AT&T, T-Mobile ve Verizon gibi ABD’nin önde gelen kablosuz operatörleri ve Mozilla, Opera gibi tarayıcı geliştiricileri dahil olmak üzere distribütörlere her yıl milyarlarca dolar ödüyor.” ifadeleri yer aldı.

GCM Yatırım Banner

Tüm bunlara ek olarak şikayette, genel arama motorunun varsayılan durumunu güvence altına almak istediği iddia edildi.

2021 Yılı Geliri 146 Milyar Dolar

Davada Google’ın, kullanıcıların birkaç tıklamayla varsayılan arama motorlarını değiştirmeyi tercih edebileceklerini savunduğu da kaydedildi.

“Google Arama+Marjları” başlıklı slaytta Google’ın 2021’deki gelirinin 146 milyar dolardan fazlayken, trafik edinme maliyetlerinin payı yaklaşık 26 milyar dolar olduğu kaydedildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.