Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google’ın Açıkladığı Son Çeyrek Rakamları, GOOGL Değişimi ve Şirkete Finansal Bakış

Alphabet gündemindeki rakamların açıklanması, hisse senedi GOOGL'ın seans içi ve seans sonu işlemlerdeki değişimi ve finansallarının yatırımcı ile analist cephesindeki bakışı.
Google’ın Açıkladığı Son Çeyrek Rakamları, GOOGL Değişimi ve Şirkete Finansal Bakış
HABER GİRİŞ

Google, üç aylık periyottaki verisinde büyük bir sıçrama yaptı ancak aynı zamanda, temel çevrimiçi reklamcılık işinin dışındaki artan maliyetler de bu yukarı yönlü veriyi baskılayan bir duruş sergiledi.

İnternet aramalarındaki sonuçlara rağmen, Alphabet Inc. hisseleri Pazartesi günü seans sonrası işlemlerde düştü. Seans içerisinde %2.04 prim yapan GOOGL seansı 1.141,42 $ seviyesinden tamamlarken, seans sonrası işlemlerde %3.10 değer kaybeden hisse bu değişim ile 1.106,00 $’dan gözlendi. Yatırımcılar küçülen marjlarda sıfırlandı ve genel olarak gelir artışını yavaşlattı.

Alphabet, teknoloji endüstrisine yayılan kolları ile ABD borsaları için çıldırmış bir sektörün merkezinde yer almakta. Eskiden basitçe Google olarak bilinen işletme imparatorluğu, yakından izlenen YouTube bölümü ve yüksek profilli Waymo kendi kendini süren araba ünitesinin yanı sıra, adsız arama motorunu da içeriyor. Dördüncü çeyrekte bu yardımcı işletmelere yönelik artan harcamalar, önceki yılın aynı dönemine göre kar marjının %24’ten %21’e güncellenmesine kaynak görüldü.

Alphabet’de Dönemlik ve Yıllık Gelir

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Alphabet’in kazancı, Wall Street’in beklentilerini aşan son 9 aylık dönemde yaklaşık 9 milyar $’a ulaştı. Çeyrek için 39.28 milyar $ ve tüm yıl için 136.82 milyar dolar olan gelir, bir yıl önce, sırasıyla 32.3 milyar dolar ve 110 milyar dolar arasında büyük bir artış göstermişti. Son çeyrekte rekor araştırma ve geliştirme faturası kaydedilirken değişim %40 artışla 6 milyar dolar olarak duyuruldu.

Alphabet’in raporu, Silicon Vadisi’in teknoloji devleri için en büyük değişkenler arasındaki uluslararası faktörlerle birlikte, yıl sonu sonuçlarının karışık çantasını kapatıyor. Apple Inc.’in gelir ve karı, Çin’deki zayıflık nedeniyle kısmen azalırken, Amazon.com Inc. Hindistan’daki hükümet kısıtlamalarının buradaki gelirini artırabileceği konusunda uyarıda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Bu arada, Facebook Inc. çalışanları uygulamalarının kamuoyu tarafından eleştirmesine rağmen, en kazançlı pazarları olan ABD ve Kanada’daki kullanıcılardan daha fazla para ve zaman kullanımında rekor kar getirdi. Bazı ölçümlerde, Alphabet büyümesinin önünde herhangi bir engel gözükmemekte. Son zamanlarda personeli işten çıkarmak zorunda kalan yeni medya girişimlerinin zincirine, Facebook ve Google çevrimiçi reklamcılık dizisinin büyük bölümünü toplamaya devam ediyor.

Sektörel Rekabet Detaylı Bilgi Arayışına Geçen Yatırımcıyı Artırabilir

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Google reklam yarışı birkaç büyük tehditle karşı karşıya kalırsa, analistler ve yatırımcılar Alphabet’in diğer birimlerinin performansıyla ilgili ipuçlarının peşinde olabilirler. Şirket, karlılıkları konusunda sıkı bir takip altında yer almaya devam ediyor.

Her üç ayda bir yapılan toplantıda Pazartesi günü Google İcra Kurulu Başkanı Sundar Pichai, YouTube’daki sanatçı Ariana Grande’nin müzik videosunun başarısının zaman aldığı örneğini vermişti. Ancak diğer tarafta Pichai ve finans şefi Ruth Porat, birliğin mali sonuçlarını dağıtmaktan kaçındı, maliyetlerin içerik için keskin bir rekabetin ortasında artış gösterdiği belirtildi.

Bay Pichai, YouTube’u, güçlü arama faaliyetleriyle birlikte şirket için gelecekteki bir vitrin olarak gördüğünü söyledi. Pichai “Uzun vadede benim için YouTube, kullanıcıların sadece eğlence için gelmediğim aynı zamanda bilgi bulmaya gedikleri bir alan.” dedi.

Alphabet, şirketin ileri teknolojiler geliştirmeye yönelik yoğun çabalarını içeren diğer ihtimallerin kategorisini detaylandırmayı reddetti. Bu tür yatırımlara doğrudan harcama hakkında sorulan sorulara Bayan Porat, “Gerektiğini düşündüğümüz şeyle orantılı olarak yatırım yapıyoruz.” dedi.

Maliyetlerin Artması Söz Konusu

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Analistler ve yatırımcılar Alphabet bulut işinde ve pahalı talep üzerine mühendislik becerisi gerektiren diğer alanlarda daha fazla yatırım yaptıkça, arama dışındaki maliyetlerin artmasını bekledikleri konusuna dikkat çekti. (Yıllar süren çabalara rağmen, Google Cloud, Amazon ve Microsoft Corp. gibi rakipleri fena halde takip ediyor.)

Robert W. Baird & Co.’dan Colin Sebastian “Yapay zeka ve makine öğrenmesi ucuza gelmiyor.” dedi. Bu yıl Alphabet hisseleri, Pazartesi günkü normal seansa göre artış göstermişti. Üç aylık periyottaki son çeyrek rakamların serbest bırakılmasının ardından hisseler seans sonrası işlemlerde %3 düşüşle 1.106,00 $ ‘a çekildi. 

Son aylarda, yüksek profilli gizlilik ihlalleri nedeniyle alt edilen rakiplerin aksine, Alphabet çoğunlukla manşetlerin dışında kaldı. Şirket finansal hikayesine dikkat etti ve kazançlar bu cephede karışık reaksiyonlar verdi. %22’ye tekabül eden toplam gelir artışı, analistlerin 2017’nin son döneminden daha düşük olmasına rağmen bekledikleri oranda gerçekleşti.

Pixel İnat Ediyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==New York ve Nashville gibi yeni teknoloji merkezlerinde gelişen bir varlık ile Kaliforniya merkezli Mountain View, yetenek için bir mıknatıs olmaya devam ediyor. Baş sayısı, beş yıl önce toplamın iki katından fazla olan 98.771 seviyesine yükseldi. Paylar dönem içinde ikiye katlandı. Öte yandan Bayan Porat Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yakında işe alımların yavaşlamasını beklediğini söyledi.

Trafik satın alma maliyeti olarak adlandırılan Google’ın, reklamları yerleştirmek için kablosuz taşıyıcılar gibi yabancılara yapılan ödemelerin bir ölçümü, bir önceki yıla göre 6.5 milyar dolardan son çeyrek için 7.4 milyar dolara yükseldi. Analistler, bu tür maliyetlerin Google’ın mobil reklamcılığa daha çok güvenmesi nedeniyle gelirin istikrarlı bir şekilde yükselen kısmını etkileyebileceğinden endişe ediyor.

Alphabet yöneticileri, kısmen doğrudan tüketicilere daha fazla ürün satarak bu maliyetleri düşürmeyi beklediklerini belirtti, ancak Pixel telefonu gibi cihazlar inatla popülerlik kazanamadı. Google, müşterilerinin ulaşmak için rakiplerinin donanımına her zaman olduğu gibi bağımlı ve Pazartesi sonuçları da bu görüşü değiştirilmesine dair çok az sinyal vermekte.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.