Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Bulut Servislerinde Depolanan Verileri Belirli Süre Sonunda Silebilecek

Google, Drive, Fotoğraflar ya da Gmail gibi servislerinde uzun süre işlem yapılmazsa verileri silecek.
Google Bulut Servislerinde Depolanan Verileri Belirli Süre Sonunda Silebilecek
HABER GİRİŞ

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google, dünyanın en büyük şirketlerinden biri ve çok sayıda ürün ve servis ile milyonlarca kişiye hizmet veriyor. Teknolojinin gelişmesi ile beraber şirket pek çok yeni ürün geliştirdi ve insanların beğenisine sundu. Özellikle akıllı telefonların yaygınlaşması sonrası hayatımıza yeni ürünlerin girdiğini söyleyebiliriz.

Bu ürünlerin başında ise bulut tabanlı depolama servisleri yer almakta. Google’ın bu amaca yönelik çeşitli uygulamaları bulunuyor. Drive, Fotoğraflar ve mail servisi Gmail, veri depolanan başlıca platformlar olarak karşımıza çıkıyor.

Google önümüzdeki yıldan itibaren bu servislerde kullanılmayan hesaplara yönelik yeni kararlar aldı. Uzun süre kullanılmayan hesapların içerisindeki verilerin siilinebileceği açıklandı. Aslında bu yolu pek çok şirket tercih ediyor. Sunucularda zaman içerisinde biriken veri yoğunluğu, şirketleri farklı çözümlere yönlendiriyor.

Depolama Politikası Değişiyor

Depolama Politikası Değişiyor

Google önümüzdeki yıldan itibaren depolamaya yönelik yeni uygulamalarını hayata geçiriyor. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde yapılan açıklama ile Google Fotoğraflar tarafından sunulan sınırsız depolama özelliği 2021 yılından itibaren sona erecek.

GCM Yatırım Banner

Bu tarihten itibaren uygulamada ücretsiz olarak kullanılabilecek kapasite miktarı 15 GB olacak. Daha fazla alan isteyenlerin ücret ödemesi gerekecek. Bu alanın Drive, Gmail ve Fotoğraflar uygulamaları içerisinde paylaşılabileceği belirtiliyor.

Şirket bu hamlesinin yanı sıra kullanılmayan hesaplara da el atıyor. Açıklamaya göre 24 ay boyunca herhangi bir işlem yapılmayan hesapların içerisindeki veriler Google tarafından silinebilecek.

Yapılan açıklamada, “Gmail, Google Drive (Google Dokümanlar, E-Tablolar, Slaytlar, Çizimler, Formlar, Jamboard veya Sites dosyaları dahil) ya da Google Fotoğraflar’da 2 yıl boyunca herhangi bir etkinlikte bulunmazsanız tüm içeriğiniz ilgili üründen kaldırılabilir.” ifadelerine yer verildi.

Uygulamalara Giriş Yapmak Yeterli Olacak

Uygulamalara Giriş Yapmak Yeterli Olacak

Benzer platformlar doğrudan hesabı da siliyor. Google ise hesabı aktif tutacak ancak verileri silecek. Google bu kararın Google One ve Workspace gibi ücretli hizmet alan kullanıcıları etkilemeyeceğinin altını çiziyor.

Şirket içerikleri silmeden 3 ay öncesinde kullanıcılar ile iletişime geçecek ve durumdan haberdar edecek. Bu uygulamalardan birinde aktif olan kişilerin oradaki verileri silinmeyecek. Ancak kullanılmayan platformlardan veriler silinebilecek.

2021 yılında sürecin başlaması ile beraber kullanıcıların önünde sene daha süre olduğunu söyleyebiliriz. Hesapların etkin durumda olması için iki yıl içerisinde oturum açılması yeterli olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.