Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Google Fotoğraflar Uygulamasında Ücretsiz Yedekleme Dönemi Sona Eriyor

Google Fotoğraflar uzun zamandır sunduğu ücretsiz depolama özelliğinin sona ereceğini açıkladı.
Google Fotoğraflar Uygulamasında Ücretsiz Yedekleme Dönemi Sona Eriyor
HABER GİRİŞ

ABD’li teknoloji ve yazılım devi Google milyonlarca kullanıcının ihtiyaçlarına yönelik pek çok uygulama ve servisi barındırıyor. Android işletim sisteminin de geliştiricisi olan şirket bulut tabanlı hizmetleriyle de büyük ilgi görüyor. Bu hizmetlerden birisi ise Google Fotoğraflar olmakta.

Akıllı telefonların yaygınlaşması ile beraber depolama hizmetlerine olan ilgide büyük artış yaşanıyor. Bu servislerden biri olan Google Fotoğraflar, iOS ve Android platformlarında yaygın bir şekilde kullanılıyor.

Kullanıcılar bu uygulama ile fotoğraflarını ücretsiz olarak çevrimiçi bir platform üzerinde yedekleme imkanı buluyor. Hizmetin ücretsiz olması daha fazla kişi tarafından tercih edilmesine neden oluyor. Ancak Google’dan bu konuyla ilgili milyonlarca kişiyi üzecek bir açıklama geldi. Şirket yeni bir karar aldı ve Google Fotoğraflar bünyesinde ücretsiz depolama özelliğinin sona ereceğini açıkladı.

Ücretsiz Depolama Tarih Oluyor

Ücretsiz Depolama Tarih Oluyor

Yazılım devinden yapılan açıklamada Google Fotoğraflar uygulamasında 1 Haziran 2021 tarihinden itibaren ücretsiz depolama hizmetinin sonlanacağı belirtildi. Bu tarihten sonra tüm verilerin Google üyelikleri ile beraber 15 GB’lık depolama alanına dahil edileceği açıklandı. Bu alanı yetersiz bulan kişiler ayda 5.79 TL’den başlayan fiyatlarla Google One hizmetine abone olabilecek. Kullanıcılar için 100 GB, 200 GB ve 2 TB gibi depolama alanları ücreti olarak sunuluyor.

GCM Yatırım Banner

Şirket ayrıca 1 Haziran 2021’den önce yüklenmiş olan fotoğrafların bu kapsamda olmayacağını belirterek kullanıcıları nispeten de olsa sevindirecek bir açıklama yaptı. Ancak bu tarihten sonra yüklenecek fotoğraflar için yeni kararlar geçerli olacak.

Hizmeti iki yıldan uzun zamandır kullanmayan kişilerin ise yedeklemiş olduğu fotoğrafları silmesi ya ba başka bir depolama birimine aktarması gerekecek. Halihazırda Google Fotoğraflar bünyesinde 4 trilyonu aşkın fotoğrafın saklandığı ve her gün 28 milyardan fazla yeni dosya eklendiği belirtiliyor.

Google Fotoğraflar Başkan Yardımcısı Shimrit Ben-Yair aldıkları karara dair yaptığı açıklamasında, “Bunun büyük bir değişim olduğunun farkındayız. Sürpriz olabilecek yeniliğimizi sizlere önceden bildirmek ve geçiş sürecini kolaylaştırmak için zaman sağlamak istedik.” ifadelerine yer verdi.

Kullanıcılardan Yapay Zeka Yardımı Alınacak

Kullanıcılardan Yapay Zeka Yardımı Alınacak

Google bu hizmetini ücretli hale getirmesinin yanı sıra bir yandan da daha iyi bir kullanım deneyimi sunmak adına geliştirmeye devam ediyor. Android uygulamasına gelen güncelleme ile kullanıcılar resimlerin içeriğini Google’a anlatabilecek. Google bu resimleri etiketleyerek fotoğrafları tanıma algoritmalarını geliştirmeyi amaçlıyor. Şirketin kullanıcılardan toplayacağı veriler ile yapay zeka sistemini geliştirmek istediği görülüyor.

Gelen güncelleme ile kullanıcılar ‘Google Fotoğraflar’ı iyileştirmeye yardımcı olun’ seçeneğini görecek. Buradan ilgili yönergeler takip edilerek fotoğraflarla ilgili Google’a ayrıntılı bilgilendirme yapılabilecek. İlgili yönergeler sırasıyla şu şekilde:

  • Fotoğraf analizi: Sizin için neyin önemli olduğunu öğrenmek isteriz.
  • Fotoğraf baskı tercihleri: Neyi yazdırmak istediğinizi anlamamıza yardımcı olun.
  • Kolay ve animasyon desteği: Daha iyi kolajlar, animasyonlar ve daha fazlasını oluşturmamıza yardımcı olun.
  • Tatil fotoğrafları: Hangi fotoğrafların belirli bir tatili veya etkinliği gösterdiğini öğrenmemize yardımcı olun.

Google açıklamasında, “Katkılarınızın hesabınız üzerindeki etkisini görmek zaman alabilir. Ancak girdiniz mevcut özellikleri iyileştirmenize ve yenilerini oluşturmanıza yardımcı olacaktır; örneğin, hangi fotoğrafların yazdırılacağına ilişkin iyileştirilmiş öneriler veya istediğiniz daha yüksek kaliteli kreasyonlar. Cevaplarınızı istediğiniz zaman silebilirsiniz.” ifadelerine yer veriyor.

Makine öğrenimi teknolojisini geliştirmek isteyen Google böylece daha iyi bir deneyime kavuşmuş olacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.