Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Golikova: Rusya’da İşsizlik Oranı Geçen Yıla Kıyasla Düşüşte

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, ülkedeki kayıtlı işsiz sayısının 2023'ün başından bu yana 78 bin azaldığını ifade etti. Detaylar haberde;
Golikova: Rusya’da İşsizlik Oranı Geçen Yıla Kıyasla Düşüşte
HABER GİRİŞ

Rusya’da hükümet, işgücü piyasasının yeniden yapılandırılmasına ilişkin bölümler arası çalışma grubunun toplantısını gerçekleştirdi. Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, toplantı sonrasında yaptığı açıklamada ülkedeki kayıtlı işsiz rakamlarına dair bilgiler verdi.

Golikova, Rusya’da resmi olarak kayıtlı işsiz sayısının Ağustos 2022’ye kıyasla ciddi oranda azalarak 487 bin kişiye düştüğünü belirtti.

Ülkede Kayıtlı İşsiz Sayısı Düşüyor

Açıklamasında, “Bu yılın başından beri istihdam merkezlerine kayıtlı işsizlerin sayısı 78 bin kişi azalarak 487 bin kişiye düşmüştür. Bu rakam geçen yılın Ağustos ayına göre yüzde 27 daha düşüktür.” ifadelerini kullandı.

Bu arada uzmanlar, bu rakamların sadece istihdam merkezlerine kayıtlı olanları dikkate aldığını, bağımsız olarak iş arayan ve uzun süre işsiz kalan çok sayıda insan bulunduğunu ifade etmekte.

Golikova’nın ofisi, Rusya Çalışma Bakanı Anton Kotyakov’a atıfta bulunarak 37 bin kadar kişinin, yani hedefin yüzde 70’inin, sübvansiyonlu istihdam programları kapsamında iş bulduğunu söyledi.

GCM Yatırım Banner

Ofis, 15-29 yaş grubundaki iş arayanlar arasındaki işsizlik oranının 2020’deki yüzde 10,7’den 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 6,4’e düştüğünü belirtti.

İstihdam oranının iki yıl önceki yüzde 89,3’ten, 2023’ün ikinci çeyreğinde yüzde 93,6’ya yükseldiği ifade edildi.

Devlet Destekli İşe Alım Programları İlgi Görüyor

Öte yandan son zamanlarda Bakanlar Kurulu, işsizlerin yeni meslekler öğrenebileceği ve ardından iş bulabileceği birçok eğitim programı başlattı. Buna ek olarak, yabancı etkisinden kurtulan Rus sanayisi sıkıntılı da olsa yükselişe geçti.

Sübvansiyonlu işe alım programı da aktif bir şekilde teşvik edilmekte olup bu program kapsamında şirketler, özellikle iş deneyimi olmayan genç profesyoneller ve özel eğitim almış işsiz vatandaşlar gibi belirli kategorilerdeki kişileri işe alarak devlet desteği almaktadır. Bu program yoğun olarak Moskova, Kirov ve Kemerovo bölgelerinde uygulanmaktadır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.