Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman’dan Çin ve Rusya Gerekçeli Petrol Fiyatı Güncellemesi

Goldman Sachs, içinde olduğumuz yılın son çeyreği için petrol fiyat tahminini 10 dolar düşürdü. Çin ve Rusya, aşağı yönlü revizyonun gerekçeleri oldu.
Goldman’dan Çin ve Rusya Gerekçeli Petrol Fiyatı Güncellemesi
HABER GİRİŞ

2022, Rusya-Ukrayna savaşının getirdiği belirsizlikle petrol piyasaları için çalkantılı bir yıl oldu. Küresel fiyatlar, Mart ayında 130 dolar ile 2008 krizi sonrası en yüksek seviyelere ulaşırken Ağustos ayından bu yana 100 dolar altına geriledi.

Yeni haftanın ilk işlem gününde 79-80 dolar civarında seyreden petrol fiyatları için Goldman Sachs, 100 dolara işaret etti. Son çeyrek için tahminini 110 dolardan 10 dolar düşürmüş oldu.

Jeffrey Currie dahil olmak üzere Goldman ekonomistleri, ilgili notta şu ifadelere yer verdi:

“Çin’deki önemli Covid vakaları ve G7’nin fiyat üst sınırının uygulanmasına ilişkin netlik eksikliği nedeniyle piyasa ileriye dönük temeller konusunda endişeli olmakta haklı.”

Çin’de daha fazla sokağa çıkma yasağının, OPEC+ tarafından dayatılan günde 2 milyon varillik derin üretim kesintilerine eşdeğer olacağı da eklendi. Kaldı ki Çin’de Covid kaynaklı ilk ölümlerin bildirilmesiyle Asya piyasaları bugün satıcılı seyretti.

GCM Yatırım Banner

Çin’in başkenti Pekin, yerel vaka sayısının günde birkaç yüze çıkması nedeniyle son üç günde Covid önlemlerini sıkılaştırdı. Ekonomistler, dünyanın en büyük petrol ithalatçısında daha fazla sokağa çıkma yasağı olasılığının bu ülkedeki talebi daha da azaltacağını vurguladı.

Çin’in mevcut ham petrol talebinin günde 800 bin varil ile Goldman’ın Ekim-Kasım ayları arasındaki beklentilerinin altında kaldığı bilgisi de paylaşıldı.

ABD’li bankacılık devinin aşağı yönlü revizyonuna ayrıca Avrupa Birliği (AB) ambargosunun Aralık başında yürürlüğe girmesinden sadece iki hafta önce Rusya’dan beklenenden yüksek petrol üretim ve ihracat hacimleri de katkıda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.