Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman’a Göre Gelecek Yıl Daha Çok ABD Hisse Senedi Satılacak

FED’in sıkı para politikası hisse senedi piyasasında baskıları artırırken, analistler gelecek yıl satışların yükselmesini öngörüyor.
Goldman’a Göre Gelecek Yıl Daha Çok ABD Hisse Senedi Satılacak
Yorum

ABD hisse senedi piyasaları ekonomiye dair kaygılar ve yüksek enflasyonla son aylarda satıcılı bir seyir izliyor. Son açıklanan enflasyon oranının tahminlerden daha yüksek gelmesi, ABD Merkez Bankası’nın agresif faiz artışına bir süre daha devam edeceğini gösterirken, ana borsa endeksleri Eylül ortasından bu yana düşüştü.

Goldman Sachs analistleri, karamsar bir tablonun izlendiği piyasalara dair bir yorumda yaptı. Açıklamada artan faiz oranları, ekonomik büyümedeki yavaşlama ve artan işsizlik oranlarının hanehalkını hisse senedi satmaya zorlayacağı ifade edildi.

Bu doğrultuda 2023 yılında ABD hisse senetlerindeki satışların artacağını belirten analistler, 100 milyar dolarlık satış gerçekleşmesini öngörüyor.

Ekonomiye dair makro görünümün düzelmesi durumunda, S&P 500 endeksinin, 3.600 puan olan yıl sonu hedefinde yukarı yönlü risk gördüklerine dikkat çekildi.

Enflasyon net bir şekilde kontrol altına alınana kadar hisse senedi piyasasındaki yükselişin sınırlı kalacağını tahmin eden stratejistler, yumuşak iniş olması durumunda S&P 500’ün gelecek yılın sonunda sadece 4.000’li seviyelere çıkacağını düşünüyor.

S&P 500 Haftaya Yükselişle Başladı

S&P 500 Haftaya Yükselişle Başladı
Kaynak: MarketWatch

Geçtiğimiz hafta FED’in faiz kararını alırken izlediği önemli veri olan PCE kişisel harcama endeksi açıklandı. Yüzde 4,9 ile beklentilerin üzerinde gelen önemli veri sonrasında Wall Street ana borsa endeksleri düşüşünü hızlandırdı.

S&P 500 endeksi, 3.500’lü seviyeleri görerek bu yılın en düşük seviyesine indi. Yeni haftaya yükselişle başlangıç yaparak, yüzde 1’e yakın kazanç elde etti.

Seansın ilk dakikalarında yüzde 0,65 artışla 3.606 puandan işlem gören borsa endeksi son bir yılda yüzde 18 oranında geriledi.

Dow Jones endeksi bugünkü açılış sonrasında yüzde 0,83, Nasdaq bileşiği yüzde 0,34 oranında değer kazandı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu