Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’tan Çarpıcı Dolar/TL Tahmini!

ABD yatırım bankası Goldman Sachs, global döviz kurlarına ilişkin tahmininde TL'ye yer vererek, dolar/TL tahmini yayımladı. Detaylar haberde...
Goldman Sachs’tan Çarpıcı Dolar/TL Tahmini!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Döviz kurlarındaki yukarı yönlü hareket devam ederken, dolar kurunun yatırımcıya yılbaşından bu yana kazancı yüzde 4’e yaklaştı. Özellikle Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nda (TCMB) yaşana görev değişikliğinin ardından dolar/TL tahmini gelmeye başladı. Bunlardan biri olan çok uluslu bir ABD yatırım bankası Goldman Sachs, global döviz kurlarına ilişkin tahminleri içinde Türk lirasına da yer verdi.

Yatırım bankası Goldman Sachs’ın dolar/TL tahmini şu şekilde oldu:

  • Gelecek 3 ay için: 32 TL
  • Gelecek 6 ay için: 34 TL
  • 12 Ay sonrası için: 37 TL

Bunun yanında bankanın dolar kuru için tahmini 2025’te 40 TL, 2026’da 44 TL ve 2027’de 48 TL oldu.

Konuya yönelik Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Şenol Babuşcu’dan şu paylaşım geldi:

Şenol Babuşcu Dolar/TL
Kaynak: X/ @senolbabuscu

Bu gelişmelerin öncesinde Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Araştırma Yönetici Direktörü Christian Wietoska’dan kur için tahmin gelmişti. Wietoska, kurun yıl sonunda 38’e doğru ilerleyebileceğini tahmin etti.

GCM Yatırım Banner

Dolar kuru aylık bazda yüzde 2,55, haftalık bazda ise yüzde 0,82 kazandırdı. Dolar, yatırımcılara kazandıran yatırım araçları arasında yer almaya devam ediyor. Kur yazım sırasında 30,59 TL’den işlem gördü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.