Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Yüksek Faiz Ortamında Maliyetleri Azaltıyor

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’a yakın kaynaklar, şirketin maliyetleri daha hızlı bir şekilde kıstığını bildirdi. Detaylar şöyle...
Goldman Sachs Yüksek Faiz Ortamında Maliyetleri Azaltıyor
YAYINLANMA ZAMANI

Dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Goldman Sachs’ın kemer sıkma politikasını hızlandırdığı bildirildi. Bankaya yakın kaynakların aktardığına göre, maliyetlerin azaltılması için daha da acı verici adımlar atılacak.

Firmanın 1 milyar dolarlık bir maliye kısma yapacağı ve bu sürecin hızlandırılacağı ifade edildi. Daha önceden çalışanlar veri ve bilgi sağlayan web siteleri için abonelikler için harcama yapabiliyordu. Kaynaklar, artık üst düzey yöneticilerin harcamaları imzalaması gerektiğini ve seyahatin birden fazla müşteriyle görüşmeyi gerektirdiğini söyledi.

İşten Çıkarmalar Sürecek

Kaynaklardan biri, agresif maliyet azaltma önlemlerinin yanı sıra gelirlerin geri sıçramaması durumunda, bu yıl daha fazla çalışanın işten çıkarılmasının beklenebileceğini söyledi. Banka, Eylül ayından bu yana 3.700 çalışanını işten çıkardı.

Bunun yanı sıra genel müdürlere bütçe kısıntıları için hedefler verileceği ve bunları gerçekleştirmekten sorumlu tutulacağı belirtildi.

Goldman Sachs adına konuşan bir yetkili açıklamasında, “Bu ortamda harcama yönetimine odaklanmamızı defalarca vurguladık ve yatırımcı gününde verimliliği artırmak ve hissedarlara sunmak için ortaya koyduğumuz 1 milyar dolarlık planı yerine getiriyoruz” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Son kuruş kıstırma turu, Goldman Sachs yönetiminin bu yıl ekonomik toparlanma ve anlaşma yapma konusunda daha karamsar hale gelmesiyle geldi. Dealogic’in 1 Nisan – 6 Haziran dönemine ilişkin ön verilerine göre, sektör için yatırım bankacılığı geliri, ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı çeyreğine göre şu ana kadar yaklaşık yüzde 46 düştü.

Goldman Sachs yatırım bankacılığı geliri aynı dönemde yüzde 52 düştü. Piyasa oynaklığı nedeniyle 2022’de en iyi ikinci yılını 25.67 milyar dolar ile kaydeden Goldman’ın ticaret geliri de daralıyor.

Goldman Sachs yakın tarihli bir duyurusunda, en üst kademelerdeki ortakları ve genel müdürleri de dahil olmak üzere 250 kişiyi işten çıkarmaya hazırlandığını belirtti. Kaynaklar işten çıkarmaların başladığını belirtiyor.

Yatırımcılar, Goldman’ın geleneksel dayanak noktası olan ticaretin yanı sıra varlık yönetimini genişletme stratejisinin meyve verip vermeyeceğini değerlendiriyor.

UBS analisti Brennan Hawken, “Goldman’ın çok döngüsel bir işi var. Karşı karşıya oldukları rüzgarları inkar etmek mümkün değil. Bunun geçici olmadığı açık bir şekilde görülüyor.” açıklamasında bulundu.

Bankanın maliyet azaltma planı, ABD’deki yüksek enflasyon ve FED’in faizleri artırdığı bir dönemde hayata geçiyor. Federal Rezerv dün gerçekleştirdiği toplantıda faiz oranlarında değişiklik yapmadı ancak, Başkan Jerome Powell ilerleyen dönem için faizleri artıracaklarının sinyalini verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.