Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs: Yapay Zeka ile S&P 500 Daha Fazla Kazandırabilir

Yatırım bankası gelecek 10 yılda yapay zeka ile üretkenliğin yüzde 1’den fazla artırılabileceğini söyledi. Ayrıntılar geliyor...
Goldman Sachs: Yapay Zeka ile S&P 500 Daha Fazla Kazandırabilir
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, yapay zeka teknolojisi ile önümüzdeki 10 yıl içinde S&P 500 kârının artırılabileceğini açıkladı. Goldman’ın kıdemli stratejisti Ben Snider, “Önümüzdeki 10 yıl boyunca yapay zeka üretkenliği yılda yüzde 1,5 oranında artırabilir. Böylece S&P500’ün kârı yüzde 30 veya daha fazla artabilir açıklamasında bulundu.

OpenAI tarafından geliştirilen sohbet robotu ChatGPT’nin ortaya çıkışı, yapay zekaya yönelik artan bir ilgiye ve birçok kişinin günlük yaşamında olası aksamalara neden oldu. Artan borçlanma maliyetleri ve tedarik zinciri sorunlarının iyimserliği yumuşattığı bir dönemde, yapay zeka kâr büyümesi için yeni bir itici güç arayışındaki yatırımcılar arasında yeni bir heyecan uyandırdı.

Snider S&P 500′ün kazançlarındaki bu genişlemeye yol açan olumlu faktörlerin çoğunun tersine dönüyor gibi göründüğünü belirtti. Artık gerçek iyimserliğin, yapay zeka yoluyla üretkenlik geliştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Snider, “Çoğu yatırımcı için hemen kazananların teknoloji sektöründe olduğu açıktır. Yatırımcılar için asıl soru, yolun sonunda kimin kazanan olacağıdır. 1999 veya 2000′de teknoloji balonu sırasında, Facebook veya Uber’in hayatlarımızı yaşama şeklimizi değiştirmesini tasavvur etmek çok zordu” diye konuştu.

Goldman Sachs’ın yetkilisi, yatırımcılara ABD sermaye yatırımlarını döngüsel ve savunma sektörlerine yaymalarını tavsiye etti. Daha kısa vadede, Federal Rezerv’in para politikası sıkılaştırmasının çoğunu tamamlamasını beklediğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Snider, son kazanç sezonundaki endişe işaretlerinden birisinin, S&P 500 şirketlerinin kurumsal harcamalarını biraz geri çekmeye başlaması olduğunu ifade etti. Yükselen faiz oranlarının bunun bir nedeni olabileceğine dikkat çekti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın