Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ABD Hükümeti Yapay Zekaya 140 Milyon Dolar Yatırım Yapacak

Beyaz Saray yapay zekaya artan ilginin ortasında yeni yatırım planını açıkladı. Duyuru, Google ve OpenAI ile yapılacak görüşme öncesinde geldi.
ABD Hükümeti Yapay Zekaya 140 Milyon Dolar Yatırım Yapacak
HABER GİRİŞ

Beyaz Saray, yedi yapay zeka araştırma merkezi oluşturmak için 140 milyon dolar yatırım yapacağını duyurdu. Duyuru ile beraber yapay zeka konusunda yeni rehberlik yayınlandı. Duyuru, Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Google’ın ana şirketi Alphabet’in yöneticileriyle görüşmesi öncesinde geldi.

Yatırım, Biden yönetiminin, teknoloji hızla gelişirken yapay zeka (AI) ile ilişkili güvenlik risklerini azaltma ve öncü şirketleri zararı erkenden azaltmaya yardımcı olabilecekleri konusunda etkileme amacının bir parçası oluyor.

OpenAI, Microsoft’tan yapılan bir yatırımla desteklenen , yaygın olarak kullanılan yapay zeka aracı ChatGPT’nin yaratıcısıdır . Antropik ise öne çıkan bir diğer yapay zeka girişimidir. Yapay Zeka yaygın hale geldikçe, Beyaz Saray, devlet kurumları tarafından kullanılmak üzere kılavuzlar yayınlayacağı açıkladı.

Önerilen araştırma merkezleri için finansman, Ulusal Bilim Vakfı’ndan gelecek ve ülke çapında toplam AI araştırma enstitüsü sayısını 25’e çıkaracak. Yapay zeka, ulusal güvenlikten yanlış bilgilendirmeye kadar çeşitli endişelere yol açan sahte görüntüler ve videolar nedeniyle bazı çevrelerde endişe yaratıyor.

Başkan Biden, Nisan ayında Bilim ve Teknoloji Danışmanları Konseyi ile yaptığı toplantı öncesinde, teknoloji şirketlerinin, ürünlerinin halka arz edilmeden önce güvenli olduğundan emin olma sorumluluğu olduğunu söylemişti.

GCM Yatırım Banner

Beyaz Saray, yapay zekayı ele almayı bir öncelik haline getirdi. Geçen yıl yönetim bir “Yapay Zeka Haklar Bildirgesi için Taslak” yayınladı ve daha sonra bir Ulusal Yapay Zeka Araştırma Kaynağının oluşturulmasının ana hatlarını belirledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın