Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’e İşaret Eden Goldman Sachs, Starbucks’ın Hedef Fiyatını Düşürdü

Goldman Sachs, Apple'ın ardından Çin sorunuyla ilgili uyarı yapan bir sonraki ABD'li şirketin Starbucks olacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Çin’e İşaret Eden Goldman Sachs, Starbucks’ın Hedef Fiyatını Düşürdü
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Apple hisseleri geçtiğimiz günlerde, şirketin Çin ekonomisindeki zayıflık nedeniyle iPhone satışlarının düşeceğine dair uyarıda bulunmasının ardından önemli seviyelerde düşüş yaşamıştı. Goldman Sachs bu noktada, Starbucks’ın Apple’ın ardından bir sonraki ABD’li firma olacağı yönünde görüş bildirdi.

Bankacılık devi bugünkü açıklamasında, Çin konusunda bir dizi uyarı noktasına işaret ederek dünyanın en büyük kahve zincirinin notunu satın almadan nötr seviyesine düşürdü. Analist Karen Holthouse müşterilerine yazdığı notta, muhtemelen ürün odaklı olan son Apple duyurusunun ticaret endişelerine gönderme yaptığını ve McDonald’s’ın Kasım ayında bölgede daha yumuşak eğilimler olduğunu kabul ettiğini belirtti.

Buna göre Goldman Sachs, Starbucks’ın hedef fiyatını 75 dolardan 68 dolara çekti ve çağrıyı takiben şirketin hisseleri açılış öncesi işlemlerde yüzde 2.5’tan fazla düştü.

Goldman Sachs Çin'e İşaret Ederek Starbucks'ın Hedef Fiyatını DüşürdüGoldman Sachs notunda ayrıca Starbucks’ın 2014 yılının sonlarında girdiği S&P 500 getirilerini ikiye katladığını yani şu an biraz kar elde etmek için iyi bir zaman olduğunu kaydetti. Starbucks’ın yanında Yum Brands’ın da hisse derecesini azaltan ABD’li şirket, buna değerleme ve Pizza Hut ile Taco Bell’deki ABD satışlarındaki hızla ilgili endişeleri gerekçe olarak gösterdi.

Goldman Sachs’ın Yum’un hedef fiyatını 83 dolardan 76 dolara düşürmesi sonrasında hisseler bugün açılış öncesi işlemlerde yüzde 2.2 seviyelerinde azaldı.

Goldman Sachs Yum Brands Hedef Fiyatını DüşürdüÖte yandan Goldman Sachs’ın Starbucks’ın notunu düşürmesi, şu anda Çin’de 3.600 mağazası olan ve rakamı 4 yıl içinde ikiye katlamayı planlayan şirketle ilgili önceki yorumları akıllara getirdi. Zira Apple’ın Çin ekonomisindeki yavaşlamaya gönderme yaparak satış tahminlerini düşürmesinin ardından görüş bildiren uzmanlar, diğer lüks markalar için de tehlike çanlarının çaldığını dile getirmişlerdi.

iPhone üreticisinin satış revizyonu küresel piyasalar üzerinden yayılarak, Apple’ın son çıkan ürünlerini satın alanların oluşturduğu müşteri kitlesine sahip bir dizi lüks ürün şirketine de çarpmıştı.

GCM Yatırım Banner

Çin ekonomisindeki yavaşlamanın tek kurbanı Apple olmayacak diyen uzmanlar, Starbucks’ın Çin’de lüks bir marka olarak kabul edildiğini vurgulamış ve tüketicilerin harcamalarını kısmaya karar vermelerinin zinciri savunmasız bırakacağını öngörmüşlerdi. İlaveten söz konusu sorun Çin’de hızla popülerleşen Luckin Coffee gibi yerel rakipler yüzünden çok daha ciddi bir hal alıyordu. Kısacası, Goldman Sachs’ın notunu düşürmesiyle ABD’li dev kahve zinciri için endişeler artıyor denilebilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.