Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, Çin’deki Genç İşsizliğin Nedenlerine Değindi

Goldman Sachs analistleri, Çin’deki düzenlemelerin işe alım talebini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Ayrıntılar geliyor…
Goldman Sachs, Çin’deki Genç İşsizliğin Nedenlerine Değindi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’ın analistleri, Çin’in gençleri arasındaki rekor işsizliğin kısmen ana dalları ile mevcut işler arasındaki uyumsuzluktan kaynaklandığını belirten bir rapor paylaştı.

Analistler, eğitim ve spor eğitimi alan meslek okullarından mezun olanların 2021′de, 2018′e kıyasla yüzde 20 arttığını ancak eğitim sektörünün yeni işe alım talebinin aynı dönemde anlamlı bir şekilde zayıfladığını söyledi.

Goldman analistleri, bunun bilgi teknolojisi, eğitim ve emlak sektörlerinde iş gücü talebinin zayıflamasına muhtemelen katkıda bulunduğunu belirtiyor.

Araştırmalar, bilgi teknolojisinin 2018 ile 2021 arasında mezunlardaki en büyük artışlardan birini gördüğünü ortaya koydu. Rapora göre ekipman imalatı işçi talebinde en büyük artışı gördü, ancak yeni mezunlarda çok az büyüme kaydedildi.

Ana dallar ve mevcut işlerde bu tür bir uyumsuzluk, Çin’in genel büyümesinin geçen yılın sonlarında Covid kontrollerinin sona ermesinden sonra bile yavaş kalması nedeniyle kendisini gösteriyor. Çin’in üst düzey liderleri, Nisan ayı sonlarında yaptıkları olağan toplantıda ekonominin içsel güdüden yoksun olduğunu söylediler.

GCM Yatırım Banner

16 ila 24 yaş arasındaki insanlar için işsizlik oranı Nisan ayında yüzde 20,4 ile rekor bir seviyeye ulaştı ve Çin şehirlerinde yaşayan tüm insanlar için yaklaşık yüzde 5 olan genel işsizlik oranından yüksek kalmaya devam etti.

Goldman raporu, gençlerin tüketimin yaklaşık yüzde 20′sini oluşturduğunu söylerken, analistler genç işsizliğinin önümüzdeki yıllarda yüksek kalabileceği uyarısında bulunuyor. Çin’in pandemi öncesine kıyasla 16 ila 24 yaşları arasında yaklaşık 3 milyon daha fazla işsiz olduğunu tahmin ettiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.