Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin’in Ekonomik Verileri Nisan’da İyileşirken Halen Beklenti Altında

Çin ekonomisine dair açıklanan son veriler, düzensiz bir toparlanma olduğunu ortaya koyuyor. Detaylar şu şekilde…
Çin’in Ekonomik Verileri Nisan’da İyileşirken Halen Beklenti Altında
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in Nisan ayına dair gelen son verileri, ekonominin sıkı Covid kısıtlamalarının etkisin nedeniyle düzensiz bir toparlanma yaşadığını ortaya koydu ve büyük oranda beklentinin altında kaldı. Nisan ayı sanayi üretimi, ekonomistlerin yüzde 10,9 beklentisine kıyasla yıllık yüzde 5,6 seviyesine artış kaydetti.

Yılın başından Mart ayına kadar olan artış ise yüzde 3,9 olarak gerçekleşti. Perakende satışlar yüzde 18,4 artarken, ekonomistlerin yüzde 21′lik beklentisinin altında kaldı. Sabit kıymet yatırımı yüzde 5,5′lik beklentiyi karşılamadı ve yüzde 4,7 seviyesinde kaldı.

Bank of America’dan Winnie Wu, Çin’in geçen yıla kıyasla toparlanma aşamasında olduğunu ancak verilerin beklentileri yeterince karşılayıp karşılamadığının soru işareti yarattığını söyledi. Çin’in bastırılmış talebinden kaynaklanan ivmenin yavaş yavaş kaybolduğunu kaydeden Wu, gelirin, iş güvenliğinin ve güvenin toparlanmasının zaman alacağını ifade etti.

Çin hisse senetleri bu yıl görülen kazançlarının çoğunu azalttı. Shenzhen Bileşeni çeyrekten bugüne yüzde 4,67 düşüş ve yılbaşından bugüne yalnızca yüzde 1,48 artış kaydetti. Şubat’taki zirveden bu yana yüzde 9,5 düşüş yaşandı.

Çin’in son verileri, ülkenin büyüme yörüngesinde karışık bir tablo izliyor ve fabrika verileri Nisan ayında daralma bölgesine girmesine rağmen hizmetler ekonomide parlak bir nokta olmaya devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Goldman Sachs ekonomisti Hui Shan, “Müşteri görüşmelerimizde piyasa duyarlılığı çok zayıf olmaya devam ediyor” notunu düştü. Analist, piyasa güvenini artırmak için faiz oranlarında bir değişiklik yerine hükümetten daha fazla önlem bekliyor.

En son veriler arasında yüzde 20,4′lük bir genç işsiz oranı ve 16 ile 24 yaş arasındaki işsizlik oranı yer alıyordu. Nisan ayındaki okuma rekor seviyeye ulaştı. Ankete göre işsizlik ise Nisan’da yüzde 5.2 olarak açıklandı.

Citi ekonomistleri, genel olarak istikrarlı bir iş gücü piyasasına rağmen genç işsizliğinin baş ağrısı olmaya devam ettiğini söyledi .Ekonomistler, hükümetin ekonomiyi canlandırmak için kararlı eylemlere yönelme olasılığının olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.