Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Çin Merkez Bankası Beklendiği Gibi Faizi Sabit Tuttu

Covid sonrası ekonomisinin beklenen hızda toparlanmadığı Çin’de gösterge faiz konumundaki orta vadeli kredi kolaylığı faiz oranı değiştirilmedi.
Çin Merkez Bankası Beklendiği Gibi Faizi Sabit Tuttu
HABER GİRİŞ

Çin Halk Bankası (PBOC), Orta Vadeli Kredi Kolaylığı (MLF) faiz oranını piyasanın beklediği gibi sabit tuttu. Banka faiz oranını yüzde 2,75 seviyesinde bıraktı. Art arda altı aydır bu seviyede sabit bırakan Çin Merkez Bankası, bu ay 100 milyar yuan tutarında MLF yerine 125 milyar yuan kredi vererek bankacılık sistemine 25 milyar yuan sağlamış oldu.

Merkez Bankası ayrıca yedi günlük ters repo işlemi yoluyla 2 milyar yuan pompalarken, borçlanma maliyetlerini yüzde 2’de sabit tuttu.

Reuters anketine katılan 26 ekonomistin yüzde 86,7’si MLF oranında değişiklik beklemezken, 4 tanesi indirim olacağını öngörmüştü.

Çin, Covid salgını nedeniyle koyduğu tedbirleri bu senenin başlarında kaldırdı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi kısıtlamaların kaldırılmasının ardından bir sıçrama yaşasa da beklenen toparlanmayı gösteremedi ve ivmenin yavaşladığına dikkat çekildi.

Parasal Genişlemeye Kaçınılmaz Olarak Bakılıyor

Piyasalar, ekonomik toparlanmayı desteklemek için önümüzdeki aylarda parasal genişlemenin kaçınılmaz olabileceğini düşünüyor.

GCM Yatırım Banner

ANZ’de kıdemli Çin stratejisti Xing Zhaopeng, net faiz marjlarının 180 baz puanlık uyarı çizgisine yakın olduğu için bankaların indirim yapmasının pek mümkün olmadığını söyledi.

Kredi faizlerinin daha da düşürülmesinin finansal riskleri tetikleyebileceğine dikkat çekti.

Barclays ekonomistleri, kredi verilerinin hayal kırıklığı yaratmasının ve artan deflasyon risklerinin faiz indirimi şeklinde daha fazla para politikası gevşemesi olasılığını artırdığını düşündüklerini ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın