Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs MSCI Çin Endeksi Tahminini Düşürdü

Goldman Sachs, 700 Çin hisse senedinin işlem gördüğü MSCI Çin endeksi için beklentilerini, emlak sektöründeki kriz nedeniyle aşağı yönde revize etti.
Goldman Sachs MSCI Çin Endeksi Tahminini Düşürdü
HABER GİRİŞ

Çin’de emlak piyasasında yaşanan durgunluk, gayrimenkul sektörünü krize soktu.

Yaklaşık bir yıl boyunca aralıksız bir şekilde düşüş gösteren yeni konut satışları, müteahhitleri bir borç krizine sürüklerken, Goldman Sachs’tan yeni bir değerlendirme geldi.

Goldman Sachs, Çin emlak piyasasındaki kötüleşen düşüş nedeniyle MSCI Çin endeksi tahminini düşürdü.

Yatırım bankası yayımladığı raporda, endeks içinde yer alan şirketlerin büyüme beklentisini yüzde 4’ten sıfıra çekti. Önümüzdeki 12 ay için MSCI Çin endeksi beklentisi ise 84 değerinden, 81’e indirildi.

Dünya çapında sergilenen, 700’den fazla Çin hissesini takip eden endeks, Çin’de emlak sektöründe yaşanan kriz ve sıfır Covid vaka politikası için alınan tedbirler nedeniyle, sadece bu ay yüzde 6 oranında geriledi.

GCM Yatırım Banner

CNBC’de yer alan değerlendirmede, “Yeni, azaltılmış hedef, endeksin Cuma günkü 68,81′lik kapanışından sonra yüzde 18′lik bir artış daha olduğu anlamına geliyor. Ancak bu aynı zamanda endeksin hafif bir artış kaydetmesine karşı bu yıl yaklaşık yüzde 3 oranında düşmesinin beklendiği anlamına geliyor.” ifadesine yer verildi.

Çin Emlak Sektörü Evergrande Kriziyle Çalkalanıyor

Çinli emlak devi Evergrande, geçen yıl içine girdiği borç krizi nedeniyle temerrüde düştü. Bu ayın başında açıklanan bir bilgiye göre ise şirketin alacaklıları borçların ertelenmesi talebini reddetti.

Yatırımcılar bu durumun Çin ekonomisinin geri kalanına yayılması konusunda endişe duyarken, konut odaklı büyümenin sona erdiği düşünülüyor.

CBRE Asya-Pasifik Araştırma Başkanı Henry Chin, Çin’in en büyük şehirlerinde konut talebinin geri geldiğini ancak daha küçük şehirlerde piyasanın ancak beş yıl içinde eski haline dönebileceğini söyledi.

Moody’s verileri, gayrimenkul sektörünün Çin’in gayri safi yurt içi hasılasının dörtte birini oluşturduğunu işaret ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.