Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Evergrande’nin Alacaklıları Ödemelerin Ertelenmesini Kabul Etmedi

Borç krizinde olan Çinli emlak devi Evergrande’nin, ödemelerin vade süresinin uzatılması isteği reddedildi. Detaylar aşağıda;
Evergrande’nin Alacaklıları Ödemelerin Ertelenmesini Kabul Etmedi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Çin’in en büyük gayrimenkul şirketlerinden biri olan Evergrande, geçen yıl yaşadığı mali kriz nedeniyle, hem yerli hem yabancı yatırımcılara karşı yaklaşık 300 milyar dolarlık bir borcun altına girmişti.

Yabancı yatırımcılara ve bono sahiplerine olan borcun tamamının ödenemeyeceğine karar veren şirket, Aralık ayında temerrüde düşmüştü.

Bunun üzerine yerel yatırımcılar için mevcut borcun ödenmesi için de yeniden yapılandırma ve vadenin ertelenmesi talep edilmişti. Ancak 8 Temmuz’da dolan son ödeme tarihinin 6 ay uzatılmasını içeren plan kabul edilmedi.

Yatırımcıların geçtiğimiz hafta bir araya geldiği ve büyük kısmının alacakların daha fazla uzatılması talebini geri çevirdiği öğrenildi. Şirket bu bono ödemesini yapamadığı takdirde ilk kez yurt içinde temerrüt riski ile karşı karşıya kalmış olacak.

Geçen yıl, Çin piyasasının en çok konuşulan konularından biri olan Evergrande’nin yaşadığı borç krizi, birçok kesim tarafından 2008 yılında küresel mali krize yol açan Lehman Brothers’ın iflasına benzetildi.

GCM Yatırım Banner

Uzmanlar Evergrande’nin kontrolsüz borçlanma hatasına dikkat çekerek, böyle bir krizin uzun zamandır beklendiğini söyleniyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.