Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs FED’in Faiz İndirimi Beklentisini Erteledi

FED’in faiz kararı sonrası oranların yüksek tutulacağının sinyalini vermesinin ardından, Goldman Sachs indirim beklentisini erteledi.
Goldman Sachs FED’in Faiz İndirimi Beklentisini Erteledi
HABER GİRİŞ

Goldman Sachs ekonomistleri, ABD Merkez Bankası’nın faiz indirimi döngüsüne, gelecek yılın ikinci çeyrekte başlayacağı beklentisini revize etti. Banka, FED’in faiz indirim döngüsüne gelecek yılın son çeyreğinde başlamasını bekliyor. FED dün yaptığı toplantısında gösterge faiz oranını yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tuttu.

Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri bir notta, “Katılımcılar para politikası sıkılaştırmasının gelecek yıl uzun bir gecikmeyle büyüme üzerinde baskı oluşturabileceği görüşünden uzaklaşmış görünüyorlar. Bu da kesintiye yönelik argümanlardan birini zayıflatıyor.” açıklamasını yaptı.

Analistler, FED’in faiz indirimi yapması için enflasyonun önceden tahmin edilenden daha fazla düşmesi gerektiği anlamına geldiğini belirtti. Barclays, FED’in 2024’teki son üç toplantısının her birinde faiz indirimi beklerken, Morgan Stanley, ilk faiz indiriminin hala gelecek yılın Mart ayında yapılacağını tahmin ediyor.

Merkez bankasının üç aylık tahminleri, faiz oranının bu yıl yüzde 5,50-5,75 aralığına kadar yükseltilebileceğini gösterdi. Goldman ve Morgan Stanley bu yıl başka bir faiz artışı beklemiyorken Barclays, BofA ve Citigroup, Fed’in Kasım toplantısında 25 baz puanlık bir artış daha yapacağını öngörüyor.

ABD’de açıklanan enflasyon rakamları ise FED’in yüzde 2 hedefinin üzerinde olmaya devam ediyor. Ağustos ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 3,7 olarak gerçekleşti ve yüzde 3,6 olan beklentiyi aştı. Enflasyondaki artışta, petrol fiyatlarındaki yükselişin etkili olduğu kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.