Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Euro Bölgesi için 2024 Büyüme Beklentisini Duyurdu

Yatırım bankası devi Goldman Sachs, Euro Bölgesi için 2024 yılında yüzde 1'in üzerinde büyüme beklentisinde olduğunu bildirdi. Detaylar haberin devamında;
Goldman Sachs Euro Bölgesi için 2024 Büyüme Beklentisini Duyurdu
HABER GİRİŞ

Çok uluslu dev Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs ekonomistleri, Euro Bölgesi için gelecek yıl beklentilerini duyurdu. Bölge için 2024 yılında yüzde 1’in üzerinde büyüme beklentisinin olduğu ifade edildi.

Detaylara yer verilen kuruluş raporunda, Euro Bölgesi’ndeki ekonomik büyümenin 2024 yılında yüzde 1,25 ile yüzde 1,5 arasında toparlanma şeklinde gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Gelecek yıl tahmininin, bu yıl için yüzde 0,5 olan büyüme tahmininin iki katından fazla olması dikkat çekti.

Bu arada aracı kurumun Euro Bölgesi için 2023 tahmini, ABD için yüzde 2,2 olarak belirlenen tahminin oldukça altında kalmış durumda.

Bununla birlikte Goldman Sachs, ABD’nin 2024’te yüzde 2 oranında bir büyüme oranını koruyacağı düşünüldüğünde, iki bölge arasındaki büyümede döngüsel bir yeniden yaklaşma görüldüğünü kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Euro Bölgesi için enerji fiyatları ve kredilerden kaynaklanan düşüşler de dahil olmak üzere bazı olumsuz rüzgarların azalmasının beklenmesi bunun nedenleri olarak gösterildi.

Maliye Politikası Risklerine Vurgu Yapıldı

Kurumun 2024 tahmini, HSBC’nin Euro bölgesi için bildirdiği yüzde 0,5’lik büyüme beklentisinin iki katı olmakla birlikte raporda özellikle maliye politikası risklerine vurgu yapılması dikkat çekti.

Sven Jari Stehn liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri, raporda maliye politikasının Avrupa’nın 2024’te büyümeyi yakalamasına yönelik ana riski oluşturduğunun altını çizdi.

Açıklamanın devamında, artan uzun vadeli faiz oranları ve yavaşlayan nominal büyümenin, özellikle İtalya’da daha keskin bir mali ayarlamanın gerekli olabileceğine dair risklere işaret ettiği ifade edildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel, geçen ayın sonlarında yaptığı açıklamada Euro Bölgesi’nin kalıcı enflasyonla mücadelesini sürdürdüğünü ve faiz oranlarının zirveye ulaşıp ulaşmadığını söylemek için henüz çok erken olduğunu ifade etmişti.

Enflasyonun mümkün olan en kısa sürede ECB’nin hedefine döndürülmesi gerekliliğinin altını çizmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.