Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB/Nagel: Euro Bölgesi Kalıcı Enflasyonla Karşı Karşıya

ECB Yönetim Konseyi Üyesi Joachim Nagel, enflasyon oranının hala yüksek olduğunu söyledi. Detaylar haberde...
ECB/Nagel: Euro Bölgesi Kalıcı Enflasyonla Karşı Karşıya
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi Üyesi ve Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, Frankfurt’ta yaptığı bir konuşmada faiz oranları hakkında konuştu.

ECB Üyesi Nagel, Euro Bölgesi’nin kalıcı enflasyonla karşı karşıya olduğunu söyledi. Faiz oranlarının zirveye ulaşıp ulaşmadığını söylemek için çok erken olduğunu aktardı.

Borçlanma Maliyetleri Yüksek Seviyede

Enflasyon oranının hala çok yüksek olduğunu belirterek, “Platoya ulaştık mı? Bu henüz net bir şekilde tahmin edilemiyor. Tahminler hâlâ sadece hedef seviye olan yüzde 2’ye doğru yavaş bir düşüş gösteriyor.” dedi.

Borçlanma maliyetlerinin “yeterince uzun bir süre için yeterince yüksek bir seviyede” kalacağını söyledi. Bunun ne anlama geldiğinin verilere bağlı olacağını sözlerine ekledi.

Nagel, enflasyonun mümkün olan en kısa sürede ECB’nin hedefine dönmesi ve merkez bankasının para politikasının olması gereken konumunun ardına düşmesine izin verilmemesi gerektiğini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Bu gelişmelerin öncesinde Nagel, Almanya ekonomisine yönelik konuşmuştu. Ekonomideki zayıf görünümün kalıcı olmadığını söyledi. Alman ekonomisindeki zayıflığın geçici olduğunu vurguladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın