Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bundesbank/Nagel: Almanya Ekonomisindeki Zayıflık Geçici

Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, ekonomideki zayıf görünümün kalıcı olmadığını savundu. Detaylar haberde...
Bundesbank/Nagel: Almanya Ekonomisindeki Zayıflık Geçici
HABER GİRİŞ

Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, Avrupa’nın en büyük ekonomisine ilişkin açıklamalarda bulundu. Alman ekonomisindeki zayıflığın geçici olduğunu vurgulayan Nagel, “Almanya, Avrupa’nın hasta adamı değil.” açıklamasında bulundu. Nagel, Almanya ekonomisinin şu anda ivme kazandığını ve bu nedenle kötümser bir tablo çizmek için neden olmadığını söyledi.

Ekonominin geçmiş durum ile karşılaştırılmasının doğru olmadığını belirten Nagel, teknik bir resesyona girdiklerini ve ekonomik gelişmenin o zamandan beri tatmin edici olmadığını kabul etti. Gelecek yıl tablonun olumluya dönmesini beklediklerini belirten Nagel, iş gücü piyasasının hâlâ oldukça sağlam olduğunu vurguladı.

Alman ekonomisinin sadece istihdam ve borç sürdürülebilirliği açısından değil, genel olarak iyi durumda olduğunu belirten Nagel, ekonomik modellerinin modasının geçmediğini ancak bir güncellemeye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) 14 Eylül’deki faiz toplantısında nasıl bir karar alınacağı sorusunu yanıtlayan Nagel, verilere göre hareket edeceklerinin sinyalini verdi. Nagel açıklamasının devamında, enflasyonla mücadelede ilerleme kaydedildiğini belirterek, yine de hedeflerinin çok uzak olduklarını ifade etti.

Pandemi sonrası ve Ukrayna savaşı sırasındaki olağanüstü derecede yüksek belirsizlik göz önüne alındığında, verilere bakarak dönem dönem karar vermenin çok faydalı olduğunu sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Nagel’in sözleri geçen hafta açıklanan Euro Bölgesi Ağustos ayı enflasyon rakamlarını takip ediyor. Bölgede enflasyon yıllık bazda yüzde 5,3 olarak gerçekleşti ve ECB’nin yüzde 2 olan hedefinin üzerinde kalmayı sürdürdü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın