Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs, ECB’nin Faiz Politikasına Dair Beklentisini Artırdı

Goldman Sachs, Avrupa Merkez Bankası’nın nihai faiz oranına dair beklentisini yukarı yönlü revize etti. Ayrıntılar geliyor…
Goldman Sachs, ECB’nin Faiz Politikasına Dair Beklentisini Artırdı
HABER GİRİŞ

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, son verilerin, yönetim kurulu üyelerinden gelen yorumların ve bankacılık sektörüyle ilgili daha az endişenin daha fazla şahin harekete izin verdiğini savunarak Avrupa Merkez Bankası (ECB) politikasına ilişkin beklentilerini değiştirdi.

Goldman Sachs, bu yılın başlarında Silicon Valley Bank’ın çöküşünün ardından ECB’nin nihai politika faizi beklentisini yüzde 3,5′e indirmişti. Bankanın analistleri, ABD’de bankacılık krizi riskinin keskin bir şekilde azaldığını belirtti.

Banka Faiz Beklentisini Artırdı

Goldman Sachs faizlerin ulaşacağı seviyeyi 25 baz puan artırarak yüzde 3,75 seviyesine çekti. ECB’nin gösterge faiz oranı, Mart ayındaki son karardan bu yana yüzde 3 seviyesinde bulunuyor.

Banka enflasyon verilerinin hala çok güçlü olduğunu belirterek, daha fazla faiz artırımı olacağına dair beklentisini koruyor. Euro Bölgesi’nde enflasyon Mart ayında ön okumalar ile paralel açıklandı ve yıllık bazda yüzde 6,9 olarak gerçekleşti.

Bu düşüşe rağmen, dalgalı enerji, gıda, alkol ve tütün fiyatlarını içermeyen çekirdek enflasyon, bir önceki aya göre bir miktar yükselerek bölge ekonomisindeki yüksek fiyatların devam ettiğini ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

Finlandiya Merkez Bankası Başkanı ve ECB yönetim kurulu üyesi Olli Rehn, enflasyonun hala çok yüksek olduğunu belirterek, faiz politikasında devam etme çağrısında bulundu. ECB, Mart toplantısında, gelecek oran kararları için herhangi bir oran vermemekle beraber, kararların verilere bağlı olacağını ve toplantı bazında gerçekleşeceğini bildirdi.

Mayıs ayında yapılacak toplantıda 25 ya da 50 baz puanlık faiz artırımı bekleniyor. Goldman Sachs, bankacılık riskleri, büyüme direnci ve temel enflasyonun devam eden gücü göz önüne alındığında, Mayıs ayında 25 baz puan ile 50 baz puan arasında bir karar beklendiğini açıkladı.

Goldman Sachs şu an için Mayıs, Haziran ve Temmuz toplantılarında faiz oranlarının 25 baz puan artırılacağını tahmin ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.