Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

ECB Yetkilisinden Daha Güçlü Faiz Artırımı ve Bilanço Daraltma Çağrısı

ECB’nin politika yapıcılarından Pierre Wunsch, merkez bankasının bundan sonraki yol haritasına dair görüşlerini paylaştı.
ECB Yetkilisinden Daha Güçlü Faiz Artırımı ve Bilanço Daraltma Çağrısı
HABER GİRİŞ

Belçikalı politika yapıcı Pierre Wunsch, Avrupa Merkez Bankası’nın bilanço küçültmeyi hızlandırması gerektiğini ve vadesi dolan borçtan elde ettiği nakitleri, daha fazla faiz artırımını tamamlamak için en büyük tahvil alım planına yeniden yatırmayı durdurabileceğini söyledi.

Yüksek enflasyonla mücadele eden ECB, daha pahalı borçlanmanın talebi engelleyeceği ve enflasyonu dizginleyeceği umuduyla faiz oranlarını rekor düzeyde artırdı. Bu süreçte bilanço da hızlı bir şekilde daraltıldı.

ECB Yönetim Konseyi üyesi Wunsch, “Niceliksel sıkılaştırma konusunda daha fazla şey yapmamız gerekiyor. Bu yıl yeniden yatırımları tamamen durdurabiliriz ve buna rağmen portföyün tükenmesi yıllar alacak.” açıklamasını yaptı.

ECB şimdi 3.2 trilyon euro olan Varlık Satın Alma Programında ayda 15 milyar euroluk borcun vadesinin dolmasına izin veriyor. Wunsch bu sürecin şu ana kadar iyi gittiğini savundu. Piyasanın çok iyi tepki verdiğini ve bilançonun hala çok büyük olduğunu söyledi.

Geçen yıl Avrupa’nın enflasyon sorununu tanıyan ilk kişilerden biri olan Wunsch, ECB’nin faiz oranlarını yükseltmeye devam etmesi gerektiğini ve piyasanın 75 baz puanlık artış beklentisinin makul olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Wunsch, Mayıs ayındaki toplantıda 25 veya 50 baz puanlık bir faiz artırımı beklediğini belirterek, “Çekirdek enflasyonda başka bir yukarı yönlü sürpriz olursa ve borç verme anketi çok kötü görünmüyorsa, 50 yapmak zorunda kalabiliriz. Çekirdek enflasyonda olumlu bir sürpriz varsa, o zaman belki 25 daha uygun olur.” diye konuştu.

Piyasalar ECB’nin yüzde 3 olan mevduat faizini Eylül ayına kadar yüzde 3,75’e çıkarmasını bekliyor. Tahminler faizlerin zirveye ulaşmasının ardından, ECB’nin bir süre bu seviyeyi koruyacağı yönünde.

Euro Bölgesi için en büyük sorun enflasyonun yüksekliği olmaya devam ederken, bu durum ECB’nin attığı adımların yeterli olmadığı anlatısını kuvvetlendiriyor.

Wunsch, asıl endişe verici olanın, Aralık ayında çekirdek enflasyonun düşmeden önce yüzde 5’te kalma ihtimali olduğunu belirterek, “Şu anda yüzde 5,7’deyiz ve birkaç ay içinde Aralık projeksiyonundan sapma yüzde 1 puan olabilir.” açıklamasında bulundu.

Wunsch, özellikle enerji maliyetlerindeki büyük düşüşler desteklendiğinde çekirdek enflasyonun düşmeye devam edeceğini, ancak daha uzun süre yüzde 3’ün üzerinde kalma riskinin bulunduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.