Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Goldman Sachs DeFi’nin Sistemik Risklerine Dikkat Çekti

ABD’li yatırım bankası Terra’daki UST çöküşünün başka ağları etkileyebileceğini belirtti. Detaylar haberin devamında...
Goldman Sachs DeFi’nin Sistemik Risklerine Dikkat Çekti

Goldman Sachs yayınladığı bir raporda TerraUSD (UST) çöküşünün çok az fark edilen bir etkisinin, likit staking protokolü olan Lido ile ilgili olduğunu ve merkezi olmayan finans ( DeFi ) uygulamaları arasındaki bağlantıların sistemik riski nasıl artırdığını gösterdiğini söyledi.

Lido, Ethereum tutanların işlemleri doğrulamak için tokenları bir kenara bırakmalarına ve aynı zamanda getiri elde etmelerine izin veren bir DeFi uygulamasıdır.

Banka, yatırımcıların 1:1 oranında bir stake edilmiş ETH (stETH) aldığını ve bunu kredi teminatı olarak veya desteklenen ticaret havuzlarında kullanabileceğini açıkladı.

UST Çöküşü DeFi Platformlarda Hissedildi

UST’deki çöküşün stETH’yi vurduğunu ve token ticaretinin ETH’ye yüzde 4,5 indirimli olduğunu belirten banka, stETH sahiplerinin kripto paralarını bağlı ethere (bETH) dönüştürebilmeleri ile Terra’nın Anchor Protocol’ünde ödül kazanabildiğine dikkat çekti.

Bu nedenle stETH’nin para çekme işlemlerini etkileyen Terra blok zinciri duraklarına karşı savunmasız olduğu belirtildi.

MANŞET HABER
Dış Ticarette Denge Zamanı: Açık Kapanıyor mu?

Goldman Sachs, Lido’nun içinde yatırılan tüm stake edilmiş ETH’nin üçte birine sahip olması ve DeFi’nin teorik olarak sistemik riski nasıl artırabileceğini gösterdiği için bu olayın önemli olduğuna dikkat çekti.

DeFi, geleneksel aracılar olmadan bir blok zincirinde gerçekleştirilen borç verme, ticaret ve diğer finansal faaliyetler için kullanılan mecraların genel adıdıdır. Geçtiğimiz günlerde yapılan bir araştırmaya göre, DeFi üzerindeki kilitli varlıklar yılın en düşüğüne ulaşmıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/3Ç Kar/Zarar %24.02/75.98%