Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DeFi’de Kilitli Varlıkların Değeri Yılın En Düşüğüne Ulaştı

DeFi protokollerindeki kilitli değer düşmeye devam ederken, analistler riskten kaçınma hissine dikkat çekiyor. Ayrıntılar haberde…
DeFi’de Kilitli Varlıkların Değeri Yılın En Düşüğüne Ulaştı
HABER GİRİŞ

Merkezi olmayan finans (DeFi) protokolüne kilitlenen değer, küresel pazarlarda daha geniş bir satış ve kripto paralara olan ilginin azalmasının etkisiyle bu hafta sonu 2022’nin en düşük seviyelerine geriledi.

DeFi Llama’dan elde edilen veriler , DeFi protokollerinin 177,6 milyar dolara sahip olduğunu ve Aralık ayının en yüksek seviyesi olan 252 milyar dolar olan yüzde 29’luk bir düşüş olduğunu gösteriyor. Veriler, yalnızca bu hafta sonu boyunca 27 milyar dolarlık kilitli değerin kaybedildiğini gösteriyor.

Kilitli toplam değere (TVL) göre en büyük DeFi protokolü Curve, geçen hafta yaklaşık yüzde 10’luk bir düşüş gördü. Staking hizmeti Lido yüzde 13’lük bir düşüş yaşarken, Terra’s Anchor ise yüzde 21’lik değer kaybı gördü.

En Büyük 10 DeFi platformu
Kaynak: DeFi Llama

Bazı protokoller geçtiğimiz ay büyük darbe aldı. DeFi toplayıcı Instadapp, TVL’de yüzde 43’lük bir düşüş görürken, kredi protokolü Aave yüzde 22, zincirler arası likidite aracı Stargate, TVL’sinin yüzde 60’ını kaybetti.

Bazı analistler bu durumu tokenlerin fiyatındaki düşüşe bağlıyor. Risk yönetimi platformu Apostro’nun kurucu ortağı Kate Kurbanova, DeFi TVL’deki düşüşe esas olarak genel piyasa düşüş eğiliminin neden olduğunu belirtirken, bir yandan protokollerde kilitli birçok varlığın piyasadaki düşüşle birlikte azaldığını söyledi.

GCM Yatırım Banner

TVL’deki düşüş, Nisan ayında DeFi platformunda Mart ayına kıyasla düşen gelirlerle geldi. Bu gelirler, bir kullanıcı her işlem yaptığında, borç verdiğinde veya protokolle başka bir faaliyet yürüttüğünde, ücret olarak küçük bir miktar kesinti alarak kazanılıyor.

Finansal hizmetler platformu SushiSwap, gelirlerde yüzde 29’luk bir düşüş görürken, Balancer’da bu kayıp 66’ya kadar çıktı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.