Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs CEO’su Enflasyonun Ekonomide Kök Saldığını Söyledi

Goldman Sachs CEO’su David Solomon enflasyonun ekonomi üzerindeki yaygınlaşan etkisine dikkat çekti. Detaylar haberde...
Goldman Sachs CEO’su Enflasyonun Ekonomide Kök Saldığını Söyledi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Goldman Sachs CEO’su David Solomon, enflasyonun küresel ekonomi içerisinde daha derin bir hal aldığını ve durumun bu yıl içinde düzelip düzelmeyeceğinin belirsiz olduğunu söyledi.

Solomon bankanın analistlerine verdiği demeçte, “Enflasyonun ekonomide derinden kök saldığını görüyoruz. Olağandışı olan şey, hem arz hem de talebin dışsal olaylardan, yani pandemi ve Ukrayna’daki savaştan etkilenmesi” ifadelerini kullandı.

Goldman CEO’su şu anda piyasalarda yaşanan merkezi tartışmalardan birisine katıldı. Bu enflasyonun onlarca yılın en yüksek seviyelerinde olduğu ancak bunun daha ne kadar devam edeceği sorusu oluyor.

Solomon, “Büyük küresel işletmeler işleten CEO’larla görüşmelerimde, tedarik zincirlerinde kalıcı enflasyon görmeye devam ettiklerini söylüyorlar. Ekonomistlerimiz yılın ikinci yarısında enflasyonun düşeceğine dair işaretler olduğunu söylüyorlar. Cevap belirsiz ve hepimiz onu çok yakından izleyeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Piyasalarda Dalgalanmanın Sürmesi Bekleniyor

Solomon dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları enflasyonla mücadele etmek için finansal sıkılaştırmaya devam ederken, varlık sınıflarında değişken olan piyasaların dalgalı olmaya devam edeceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Goldman CEO’su başlıca endişenin, enflasyonla mücadele sürecinde hem şirket güveni hem de ekonomideki tüketici faaliyeti üzerinde olumsuz etki yaratmaya başlaması olduğunu belirtti.

Belirsizlik, Solomon’un başında bulunduğu bankasının harcama planlarını incelemek de dahil olmak üzere dikkatli bir şekilde davranmasına neden oluyor.

Goldman Sachs CFO’su Denis Coleman’a göre, firma yeni işe alım oranını yavaşlatmayı, ödediği maaş ücretlerini azaltmayı ve muhtemelen bu yıl personel için yıllık performans değerlendirmelerini eski haline getirmeyi planlıyor.

Solomon açıklamasını tamamlarken, “Daha fazla oynaklık olacağını ve daha fazla belirsizlik olacağını ve mevcut ortamın ışığında tüm kaynaklarımızı dikkatli bir şekilde yöneteceğimizi umuyorum.” diye konuştu.

Dünya son dönemde yüksek enflasyon oranları ile karşı karşıya kalıyor. ABD’de açıklanan Haziran ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 9.1’e yükseldi ve 41 yılın zirvesine ulaşıldı.

Avrupa ülkelerinde de yüksek enflasyon etkisini gösteriyor ve Avrupa Merkez Bankası 11 yılın ardından ilk faiz artırımını gerçekleştirmeye hazırlanıyor. ABD Merkez Bankası (FED) düzenlediği son 3 toplantısında faiz artırımı yaparak, sıkılaştırma planını hayata geçirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.