Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs Avrupa Tahminini Değiştirdi: Resesyon Bekleniyor mu?

Goldman Sachs analistleri hazırladıkları raporda Euro Bölgesi için 2023 tahminlerine yer verdi. Banka resesyon bekliyor mu? Ayrıntılar haberde…
Goldman Sachs Avrupa Tahminini Değiştirdi: Resesyon Bekleniyor mu?
HABER GİRİŞ

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs, Euro Bölgesi için 2023 görünümünü revize etti. Banka doğal gaz fiyatlarındaki düşüş ve Çin sınırlarının yeniden açılması sayesinde Euro Bölgesi ekonomisinin önceki daralma tahminine kıyasla bu yıl yüzde 0,6 büyümesini beklediğini bildirdi.

Sven Jari Stehn liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri, “Enerji krizi göz önüne alındığında, Euro Bölgesi büyümesinin kış aylarında zayıf olacağına dair görüşümüzü koruyoruz, ancak artık teknik bir durgunluk beklemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Enflasyon Tahmini de Revize Edildi

Goldman, Kasım ayında bölge için yüzde 0,1’lik bir daralma öngörmüştü. Teknik bir durgunluk, tipik olarak gayri safi yurtiçi hasılada (GSYİH) art arda iki çeyrek daralma olarak tanımlanıyor. Ekonomistler, Euro Bölgesi enflasyonunun daha önceki yüzde 4,50 tahminine kıyasla 2023’ün sonunda yüzde 3,25 civarında olmasının beklendiğini söyledi.

Geçen hafta yapılan açıklamaya göre Euro Bölgesi’nde Aralık ayı enflasyonu yıllık bazda yüzde 9,2 olarak açıklandı ve tek hane görüldü.

Goldman, bölge için çekirdek enflasyonun da mal fiyatlarının düşmesiyle birlikte yıl sonuna kadar yüzde 3,3’e yavaşladığının görüldüğünü, ancak artan işgücü maliyetleri nedeniyle hizmet enflasyonu üzerinde yukarı yönlü baskının devam etmesinin beklendiğini vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Birleşik Krallık görünümünü de paylaşan banka, GSYİH’da yüzde 0,7’lik daha küçük bir daralma görüyor. Beklenti daha önce yüzde 1 olarak açıklanmıştı. Revizede gaz fiyatlarındaki düşüşün etkili olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın