Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sach: Türkiye’de Cari Açık Artık Risk Değil

TCMB'nin dün açıkladığı ödemeler dengesi gelişmelerine ilişkin ABD'li yatırım bankası Goldman Sachs, dikkat çeken değirlendirmelerde bulundu. İşte detaylar;
Goldman Sach: Türkiye’de Cari Açık Artık Risk Değil
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) dün açıkladığı ödemeler dengesi raporunun ardından ABD’li yatırım bankası Goldman Sach, cari açığa ilişkin beklentilerini değiştirdi. Raporda Türkiye ekonomisinin Ağustos’ta iki yılın en yüksek cari fazlası kaydedilmişti.

Türkiye’de cari açığın artık risk oluşturmadığına işaret eden Goldman Sachs, açığın daha sürdürülebilir seviyelere doğru ilerlediğini savundu.

2023 cari açık/ gayri safi yurt içi hasıla (GSYH) tahminini değiştiren banka, tahminini yüzde 4,8’den yüzde 4,1’e indirdi. 2024 yılı için ise banka piyasa beklentisinin altında olan yüzde 1,8’lik beklenti içinde olduğunu bildirdi.

Türk Tahvillerine Girişler Artacak

Öngörülerinin önemli ölçüde yükselen faiz oranlarının bir sonucu olarak daha büyük faiz oranı ödemelerini yansıttığını belirten Goldman Sachs, bunun birincil gelir açığının genişlemesini içerdiğini söyledi.

Türk tahvillerine gelecek dönemde girişler yaşanmasını öngördüğünü paylaşan banka, cari işlemler hesabının artık bir risk oluşturmayacağını vurguladı.

GCM Yatırım Banner

Cari işlemler hesabının ileriye dönük iyileşmeye devam edeceğini ileri süren Goldman Sachs, faiz artışının bunu karşılamak için yeterli fonlamayı çekileceğine işaret etti.

Eylül’de Cari Denge Fazla Verdi

Merkez Bankası’nın dün açıkladığı ödemeler dengesi gelişmelerinde, cari dengenin Eylül ayında 1 milyar 876 milyon dolar fazla verdiği kaydedilmişti.

Türkiye’de cari dengenin Eylül’de dış ticaret açığındaki daralma ile 2021’den bu yana ikinci kez fazla verdiği görüldü.

Eylül’de altın ve enerji hariç Türkiye’nin cari işlemler hesabı 7 milyar 118 milyon dolar fazla verirken, ödemeler dengesi tanımlı dış ticaret ise 3 milyar 657 milyon dolar açık verdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın