Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman: Depremin GSYH’ye Etkisi Şaşırtıcı Şekilde Küçük Olabilir

Türkiye’yi yasa boğan, dünyanın seferber olduğu deprem süreciyle ilgili ekonomistlerin tahminleri de paylaşılıyor. İşte detaylar;
Goldman: Depremin GSYH’ye Etkisi Şaşırtıcı Şekilde Küçük Olabilir
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli binlerce kişinin yaşamını yitirdiği 7,7 ve 7,6 şiddetindeki depremlerin etkilerine yönelik tahminler gelmeye devam ediyor. Goldman Sachs ekonomistleri Clemens Grafe ve Başak Edizgil, hazırladıkları notta 1999 Marmara depreminin gayri safi yurtiçi hasılaya (GSYH) etkisini hatırlattı.

Bir akademik çalışmada söz konusu depremin maliyetinin GSYH’nin yüzde 1,2’sine tekabül ettiği anımsatıldı. Ekonomistler, sonuçlara ve bölgenin büyümedeki payına işaret edilerek 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin GSYH’ye maliyetinin yüzde 1’in oldukça altında kalabileceğini hesapladıklarını açıkladı.

Notta, para ve maliye politikası adımları ile birlikte Türkiye’ye gelen yardımlara atıfta bulunuldu. Türkiye’nin yardım ve yeniden inşa çabalarını organize edecek kapasiteye sahip olduğu sürece büyüme üzerindeki etkinin uzun vadede görüleceği paylaşıldı.

Geçmişte benzer şoklara verilen tepkilere bakılarak Türkiye’nin kurumsal kapasitenin cevap vermek için yetersiz kalacağına yönelik bir sebep görülmediği aktarıldı.

Açıklamada, “Riskler varsa bunlar daha çok finansman tarafıyla ilgili.” ifadeleri kullanıldı. Türkiye’nin dış kaynaklara erişimi piyasa finansmanı B kredi notlu bir ülke olarak sınırlı ve bu yıl yapılması planlanan çok kritik bir seçim geçireceği kaydedildi. Bu sebeple hem kamu fonlaması hem de özel yardımı depremin etkisini düşürmek için çok önemli olacağı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Haber akışlarının kritik piyasa dışı finansmanının yakında geleceğini göstermesinin de cesaret verici olduğu belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın