Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman ABD’nin Resesyon İhtimalini Daha Düşük Görüyor

Goldman ekonomistleri, yayımladıkları son notta ABD ekonomisi için resesyon ihtimalini daha önceki tahminlerinden aşağı çekti.
Goldman ABD’nin Resesyon İhtimalini Daha Düşük Görüyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Goldman Sachs ekonomistleri dünyanın en büyük ekonomisine dair beklentilerini revize etti. Goldman’ın baş ekonomisti Jan Hatzius tarafından hazırlanan notta, ABD ekonomisinde resesyon görülme ihtimali düşürüldü.

Daha önce yüzde 20 olan resesyon ihtimali yüzde 15’e çekildi. Hatzius yaptığı değerlendirmede, gerçek harcanabilir gelir, devam eden sağlam istihdam büyümesi ve artan reel ücretler sayesinde ekonominin 2024’te yeniden hızlanacak gibi göründüğünü söyledi.

Bunun yanında para politikasının uzun ve değişken gecikmelerinden kaynaklanan artan sürüklemenin ekonomiyi resesyona doğru iteceği fikrine kesinlikle katılmadıklarını ifade etti.

Kurum analistleri, politika sıkılaştırmasının yarattığı engelin gelecek yılın başlarında tamamen ortadan kalkmadan önce azalmaya devam ettiğini düşünüyor.

Bloomberg ekonomistleri, ABD ekonomisinde resesyon ihtimalini yüzde 60 olarak görürken, Goldman’ın yüzde 15 tahmini bunun yanında oldukça iyimser kaldı. Bankanın ekonomistleri ayrıca ABD ekonomisinin 2024 yılında yüzde 2 büyüyeceğini öngörüyor.

GCM Yatırım Banner

Hatzius, Merkez Bankası’nın (FED), Eylül ayında faiz artırma ihtimalinin masada olmadığını belirtti.

Geçen hafta açıklanan verilere göre ABD ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda yüzde 2,1 büyüyerek, piyasanın tahminlerinden zayıf kaldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın