Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Corvette “Chevrolet’e Bağlı Bir GM Markasına Dönüşebilir”

General Motors, bünyesindeki Chevy markasının sporcusu Corvette'yi ayrı bir marka yapmanın peşine düştü!
Corvette “Chevrolet’e Bağlı Bir GM Markasına Dönüşebilir”
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2020 Corvette Stingray’in çıkışının ardından, marka içerisinde farklı kımıldanmalar olduğunu anlamıştık. SUV segmentinin çoğalması dışında, hızlanmalarının da önüne geçilmiyor. Lamborghini, Bentley, Porsche ve gelecek Aston Martin’in ilk SUV’u DBX, premium markalar ve spor araba üreticileri içerisinde liderliklerini ilan ettiler.

Hazır bir orta motorlu, yeni geliştirilmiş bir Corvette varken de Chevy, bunun bir SUV araca dönüştürülmesinin mantıklı olacağını çıtlatmıştı. Buraya kadar her şey normal giderken Carscoops‘tan gelen yeni bir haberde, Corvette isminin bir marka dönüşümü konuşuluyor. İşte detaylar;

Corvette’nin marka olması durumunda sedan ve SUV araç tiplerini de üretileceği söyleniyor.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Autoweek‘e kulak verdiğimizde, Corvette’nin bağımsız marka olacağının üzerinde duruyor. Son anda Stingray’ı ekleyerek efsaneyi devam ettiren Amerikalı, alt firması olarak Corvette’yi düşünmesi mantıklı olabilir.

Chevy altında hızlı SUV ile bölünmek yerine, Cupra ve Polestar gibi performans model çatısında daha rahat hareket ederek, insanların da daha az yadırgayacağı düşüncesindeyiz.

Daha da ilginci Corvette, Cadillac’ın da orta motorlu bir spor araba üretiminden sorumlu olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==2018 yılında çıkan ve mantıklı bir dijital görselle sizlere gösterdiğimiz Cadillac spor aracının, orta motorlu ve yüksek güçlere sahip olacağını söylemiştik. Aslında o haberimizde de Corvette’nin üzerinden XLR aracın geliştirileceğini açıklamıştık.

GCM Yatırım Banner

Cadillac aracının üstü açık bir yapıda CC karoserinde olduğunu sızdırılan anahtar görüntüsünden anlamıştık. Orada uzaktan motor çalıştırma, ön kaputu (bagajı) açma ve bir de tavan ile ilgili bir işarete rastlamıştık.

Olursa, Cadillac’ın C06’ya dayalı XLR’sinden sonra C8 tabanlı ikinci aracı olacak. Ayrıntıların diğer kısmında ise Cadillac’ın dış dünyaya kapattığı ve CT6-V’de sunulan Blackwing motoruyla yeni spor aracını çalıştıracağını öğrendik.

Blackwing, 4.2L hacminde çift turbolu yapısıyla 550 beygir ve 850 nm tork üretiyor. Bu şu demek oluyor, 2020 C8 Stingray’den çok daha güçlü.

Değişen otomotiv düzenine göre bu planların hepsi anında iptal olabilir.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Markalardan buna karşı kesin konuşulan bir durum yok. Yalnız, söylediğimiz planlar kesinlikle markalar içerisinde konuşuluyor. GM’nin Corvette’yi ayrı bir marka olarak piyasaya çıkarmasıyla, SUV ve sedan kupalarında araç yapımını kolaylaştırabilir.

Öte yandan Cadillac’ın ikincisini istediği XLR’nin bir C8 motoruyla beslenmesi konuşulsa da diğer taraftan Blackwing’in yerleştirilmesi üzerinde planlar yapılıyor. Durum şu an belirsiz ve karmaşık. İlerleyen süreçlerde açıklamaların hepsi netlik kazanacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.