Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Glassnode Uyardı: Bitcoin’de Satış Baskısı Artabilir!

Kripto analitik platformu Glassnode, kısa vadeli yatırımcıların Bitcoin satışı yapabileceğini ve bunun fiyatı aşağı çekebileceğini belirtti.
Glassnode Uyardı: Bitcoin’de Satış Baskısı Artabilir!
HABER GİRİŞ

Bitcoin 2023 yılının gelmesi ile beraber yukarı yönde hareket etti ve 23.000 dolara kadar çıktı. Bu geçen yılın Ağustos ayından bu yana görülen en yüksek seviye oldu. Yükseliş 16.000 dolar bölgesinden başlayan bir hareketin sonrasında geldi.

Kripto analitik firması Glassnode, Bitcoin’in son fiyat artışından para kazanmaya hevesli kısa vadeli sahiplerin (STH’ler) satış baskısı ile karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu. Son raporda Bitcoin’in 23.000 dolara yükselmesinin kısa vadeli sahiplerinin yüzde 97,5’ini hafta boyunca karlı duruma geçirdiğine yer verildi.

BTC kısa vadeli sahiplerin karlılık oranı
Kaynak: Glassnode

Kripto analitik platformu , kısa vadeli sahiplerini BTC’yi 155 günden daha az tutanlar olarak tanımlıyor. Glassnode’a göre, gerçekleşmemiş kazançlara sahip STH’lerin ulaştığı oran, tarihsel olarak satış baskısının ufukta olduğunu gösteriyor.

Karlılıktaki bu önemli artış göz önüne alındığında, STH’lerden kaynaklanan satış baskısı olasılığı buna göre artabilir. Glassnode’a göre madenciler de son fiyat rallisi nedeniyle Bitcoin satışı gerçekleştiriyor.

Analitik firması ayrıca altı aydan fazla bir süredir hareket etmeyen Bitcoin hacminin Aralık başından bu yana 301.000’den fazla arttığını belirtiyor. Bu farklılığın, son piyasa rallisi aracılığıyla HODLing inancının gücünü vurguladığına yer verildi.

GCM Yatırım Banner

Bitcoin yazım itibarıyla 434 milyar dolar piyasa değerine sahip ve günlük bazda yüzde 1’i aşan kayıpla 22.500 dolardan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın