Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Glassnode: BTC Arzı Amerikalılardan Asya Cüzdanlarına Taşıyor

Glassnode'dan alınan veriler, Bitcoin arzının son zamanlarda Amerika merkezli cüzdanlardan Asya'daki cüzdanlara geçiş gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Detaylar...
Glassnode: BTC Arzı Amerikalılardan Asya Cüzdanlarına Taşıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Kripto analitik platformu Glassnode’dan alınan veriler, Bitcoin arzının son dönemde Amerika merkezli cüzdanlardan Asya’daki cüzdanlara geçiş gerçekleştirdiğini ortaya koydu. Buna göre Asyalı ve ABD’li yatırımcıların elindeki Bitcoin kaynakları son zamanlarda zıt yollara gitti.

Glassnode’un verilerine göre son zamanlarda kripto para biriminin farklı bölgesel arzları arasında ilginç bir ikilik oluştu.

Bitcoin Arzında ABD ve Asya Karşılaştırması

Zincir üstü analitik platformu, Bitcoin adreslerini işlem yaptıkları saatlere göre farklı bölgelere ayırdı.

Son birkaç yılda, iki bölgesel Bitcoin arzındaki yıldan yıla arz değişikliğindeki eğilimi gösteren grafik aşağıdaki şekilde oluştu:

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Glassnode

Yukarıdaki grafikte gösterildiği gibi, ABD’li yatırımcıların elinde tuttuğu Bitcoin arzı, 2021’in ilk yarısındaki boğa koşusu öncesinde ve sırasında daha hızlı büyüyordu.

GCM Yatırım Banner

Değişim yılın ikinci yarısında yavaşladı, ancak yine de olumlu kaldı. Ancak 2022’de ayı piyasasının devreye girmesi ve LUNA ve 3AC çökmelerinin yaşanmasıyla arz azalmaya başladı.

ABD merkezli BTC arzının yıldan yıla değişimi, o zamandan beri negatif yöne kaymaya devam etti ve bugün -yüzde 7,5 değerinde. Arzın, Mayıs 2022’den bu yana yüzde 7,5 oranında azaldığını gösteriyor.

Asya Arzındaki Değişim 6,9 Oranında

Bununla birlikte, Asya Bitcoin arzı, tam da Amerikalı yatırımcıların elindeki varlıkları elden çıkarmaya başladığı sırada yükselmeye başladığı için zıt bir davranış sergiledi. İlginç bir şekilde, Asyalı tüccarların elindeki arzın dönüşme hızı, ABD merkezli cüzdanların bakiyelerinin gördüğü ile neredeyse tamamen aynı seyretti.

Şu anda, Asya arzındaki yıldan yıla değişim yüzde 6.9 seviyesinde bulunuyor. Asyalı yatırımcıların, ABD’li yatırımcıların sattıklarına benzer bir miktar satın almış olması, iki arz arasında doğrudan kripto para transferinin olduğunu gösteriyor.

Bu sürekli arz geçişinin neden gerçekleştiğinin asıl sebebi, muhtemelen ABD’nin son zamanlarda kripto para birimi sektörüyle ilgili düzenlemeleri sıkılaştırması olabilir. Bunun en belirgin örneklerinden biri, Coinbase’in yakın zamanda ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) gördüğü düzenleyici baskı oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.