Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Girişim Elektrik Hisseleri Olumlu Haberlere Rağmen Düşüyor

Bugün KAP üzerinden ciro ve karlılığını olumlu etkileyecek iki haber duyuran Girişim Elektrik’te hisseler düşüş gösteriyor.
Girişim Elektrik Hisseleri Olumlu Haberlere Rağmen Düşüyor
HABER GİRİŞ

Girişim Elektrik Sanayi Taahhüt ve Ticaret A.Ş. bu sabah Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP), yeni iş ilişkisini duyurdu. Şirket, Akın Holding’in iştiraki Örlemiş RES Elektrik Üretim A.Ş. ile İzmir’in Bergama ilçesinde yer alan rüzgâr enerji santraline, hibrit arazi güneş enerjisi santrali yapılması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu.

Anlaşma bedelinin vergiler hariç 15.985.000 dolar olduğu açıklanırken, bu rakam güncel kur ile hesaplandığında 311.068.100 TL’ye denk geliyor.

Hemen arkasından ise geçen hafta borsaya giriş yapan iştiraki Europower Enerji ve Otomasyon Teknolojileri Sanayi Ticaret tarafından bir duyuru geldi.

Bu açıklamada ise Girişim Elektrik’in yapımını üstlendiği Aksa Göynük Termik Santrali Yardımcı Kaynak Projesi işinin, Orta Gerilim Ekipman, Konstrüksiyon, Transformatör ve Scada kısımlarının üretimini gerçekleştireceği bildirildi.

Üretimini gerçekleştireceği kısımların bedelinin toplam 6.142.155 dolar olduğu açıklandı. Bu da 119.587.755 TL’ye denk geliyor.

GCM Yatırım Banner

Hisseler Piyasadaki Satıcılı Havaya Yenik Düştü

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Paratic Piyasalar

Gelen bu pozitif açıklamalara rağmen hisselerdeki satış baskısı sürüyor. GESAN koduyla Yıldız Pazar’da işlem gören hisseler, haftaya yatay başladı.

Son kapanışını 67,00 liradan yapan şirket hisseleri 67,05’ten açıldıktan sonra 62,60’a kadar geriledi. Saat 11.39’da devre kesici çalıştı.

İşlemlerin aktif olmasıyla satıcılı seyrini devam ettiren hisseler, saat 14.56’da yüzde 4,4 değer kaybıyla 64,05’ten işlem görüyor. Haftalık kayıp yüzde 7’ye yaklaşırken, bir süre önce yüzde 1400’lerde olan yıllık getiri oranı yüzde 1040’a gerilemiş durumda.

Yunus Şahin, enerji sektöründe hisselerin doygunluğuna ulaştığını, şirketlerin aldığı siparişler gibi gelişmeleri takip ederek, bu şekilde kıyaslama yapılması gerektiğini söyledi. Girişim Elektrik’in geçen yıl 4,2 milyar TL tutarında ciro yaptığını, sadece bu yılın başından beri aldığı yeni siparişlerin 4 milyar TL’yi geçtiğini belirtti.

Bu şirketlerin cirolarını 2-3 katına artırma potansiyeli olduğuna dikkat çeken Şahin, hisseler için yeni siparişlerin ve iş ilişkilerinin yakından izlenmesi gerektiğini yineledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.