Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Gıda ve Tarımsal Ürün İhracatında Hedef 50 Milyar Dolar

TİM Başkanı Mustafa Gültepe, 2028’de gıda ve tarım ihracatı hedeflerini paylaştı. Ayrıntılar geliyor…
Gıda ve Tarımsal Ürün İhracatında Hedef 50 Milyar Dolar
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe, Türkiye’nin ihracat hedeflerine ilişkin açıklamada bulundu. Gültepe, 2028’de Türkiye’nin 400 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmada gıda ve tarım sektörünün çok kritik bir rolü olacağını söyledi.

2022’de yaklaşık 27 milyar dolarlık gıda ve tarım ürünü ihraç ettiklerinin bilgisini veren Gültepe, “2028 için gıda ve tarım ihracatımızı 50 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Tüm projeksiyonlarımızı ve çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda yapıyoruz.” diye konuştu.

Gültepe, gıda ve tarımın ihracatta en avantajlı sektörler arasında yer aldığını belirterek, Türkiye’nin bu alanda uzun yıllara dayanan birikime, zengin bir ürün çeşitliliğine, ileri teknolojili ve yüksek üretim kapasiteli sanayi alt yapısına sahip olduğunu ifade etti.

‘Türkiye’nin Önünde Fırsat Var’

Gültepe, küresel iklim değişikliği nedeniyle dünyada gıda ve tarımsal ürünlerin öneminin her geçen yıl daha da arttığını, bunu Türkiye için fırsata dönüştürmek durumunda olduklarını söyledi.

Mevcut tarım alanlarının verimli bir şekilde işlenmiş ve kullanılması halinde, tüketicinin bol, kaliteli ve ucuz gıdaya erişmesini sağlayacaklarını ve ihracat yoluyla daha fazla döviz kazandırabileceklerini sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

TİM Başkanı fındığın Türkiye’nin en önemli tarımsal değerleri arasında yer aldığının altını çizerek, “Dünyanın toplam fındık üretiminin yaklaşık yüzde 70’ini gerçekleştiriyoruz. 2022’de 313 bin ton fındık ihracatı karşılığında ülkemize 1 milyar 750 milyon dolar gelir kazandırdık. Ben fındıkta potansiyelin çok daha fazla olduğunu biliyorum.” diye konuştu.

Gültepe, üretimde verimlilik artışı ve fındığın işlenerek katma değerli ürün haline getirilmesi halinde, ülkeye daha çok döviz kazandırabileceklerini sözlerine ekledi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.